[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 134
Tag: 1
Rejtve: 0
Összesen: 135

Jelen:
Tagi infók Almasy Küldhetsz neki privát üzenetet Almasy Almasy


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Lakodalom után


" Asszony, te csak hallgass,
Engem ne háborgass,
mert én urad vagyok,
Igen parancsolok!"


A menyecskének az új családba való illeszkedése sok esetben bizony gondokat, nem egyszer családon belüli feszültségeket okozott. Mindenben hallgatnia kellett anyósára. Amíg élt, ő volt a ház gazdasszonya, a menyecskének ő adta ki a munkát. Meg kellett azt is szoknia, hogy leánypajtásaival már nem mehet sétálni, vagy táncolni a bálba. A várandóság, majd első gyermekének megszületése, az anyaszerep azonban betölti ezeket a hiányokat. Érdekes szokás, hogy amíg a keresztelő meg nem történik, nevén nem, csak "pogányká"-nak, "piciké"-nek hívják a gyermeket. Úgy tartják: így az ördög nem tudja kiről beszélnek, és nem viszi el. Az ünnepélyes, és családi eseményszámba menő keresztelő után a fiatalasszony leveszi főkötőjéről az arany-ezüst csipkét, ruházata egy árnyalattal sötétebbre vált.
Attól kezdve egész életét a családjáért való munka, és gondoskodás teszi ki. Nehéz hétköznapjait csak ritkán szakítja meg egy-egy lakodalom, búcsú, jeles ünnep, vagy éppen egy vásár látogatása. Itt érdemes egy szót említeni a hagyományosan első disznóölő napként számon tartott november 30.-áról, mint jeles ünnepről, amit nagy izgalommal várnak a lányok, mivel ez férjjósló nap. A lányok ilyenkor gombócot főznek, mindbe tesznek egy-egy férfinevet tartalmazó cédulát, és a forró vízből elsőként felbukkanóban olvasható nevű - úgy tartják -, lesz férjük neve is.
A régi falun a munkamegosztás évszázados rendje jelölte ki a férfi és a nő szerepkörét. Voltak tipikusan férfi munkák, pld. a szántás-vetés, amit nők szinte sohasem végeztek. Az asszonyoknak azonban a szántóföldi munkákban is megvoltak az állandó feladataik, mint pld. a kapálás. A tél sem hozott pihenést a nők számára úgy, mint a férfiaknak. Csak gondoljunk bele, hogy akkoriban nagyrészt önellátó volt a háztartás. Maguk készítették a szappant, a mosószert, vásznat a ruhákhoz. (Külön érdemes majd írnom a kenyérsütésről egy későbbi alkalommal!)Este még nekiláttak a fonásnak is. Igy éltek anyáik, nagyanyáik, így eszükbe sem jutott, hogy másként is lehetne élni.
A házasság falun elsősorban "gazdasági vállalkozás" volt, ahol mindkét fél egyformán nélkülözhetetlen volt. Bizalmas, közvetlen kapcsolat nem alakult ki közöttük. A dolgok folyásáról, a gyerekekről beszélgettek leginkább. A férfié volt a vezető szerep. A férfi vett először a tálból, ő szegte meg a kenyeret. (Itt most megint álljunk csak meg!Afrikában él egy kis közösség, akik magyarok leszármazottainak vallják magukat. A kenyér hátuljára keresztet karcolnak megszegés előtt! Az okát nem tudják, csak azt, hogy nagyon régi szokás ez náluk. A történészek, és más szakemberek szerint a közösség, leszármazottai azoknak a magyaroknak, akiket még a törökök hurcoltak el hazájukból.)
Az asszonyok legtöbbször még az asztalhoz sem ültek. Az utcán régebben még külön is mentek. A férj mögött az asszony néhány lépéssel. A férj tegezte feleségét, az viszont kend-nek, kelmed-nek szólította a férjét, és magázta. Az asszonyok el is várták férjük vezető szerepét, hiszen nagy szégyen lett volna az, ha nem a férfi viseli a kalapot!
Na, de a viseletről, az ahhoz kapcsolódó társadalmi összefüggésekről majd a következő alkalommal !
Ideje: Szeptember 02, csütörtök, 12:07:07 - fényesi

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"Lakodalom után" | Belépés/Regisztráció | 4 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: Lakodalom után (Pontok: 1)
- Hanna Ideje: Szeptember 02, csütörtök, 13:43:29
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Olyan vulgáris kifejezések szaladtak ki a számon, hogy csak na. Tudom, hogy így volt, de hálistennek már nincs, különben engem naponta vert volna el az "Uram" :)



Re: Lakodalom után (Pontok: 1)
- Bogika Ideje: Szeptember 02, csütörtök, 14:10:22
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Van egy ismerősöm, aki a '60-as években volt falun fiatalasszony. Minden reggel elment az anyósa a téeszcsébe, ezekkel a szavakkal: "Ruha mosógyik, ebéd főzőgyik...".



Re: Lakodalom után (Pontok: 1)
- csingi Ideje: Szeptember 02, csütörtök, 14:55:59
(Adatok | Üzenet küldése)
Így mai szemmel olvasva borzasztónak hat, de végig kell gondolni azt is, hogy megváltozott a társadalmi környezet és milyen rövid idő alatt. A mai nőknek szerintem igen nagy gondot és terhet is jelent ennek az ősi családi hierarchiának és a mai kor emancipációjának a keveredése. A tudat még a régi, az érzelmek java is, viszont a függetlenedés igénye is megvan már. Sok új konfliktus forrása. Kell még pár nemzedék a teljes váltásig.



Re: Lakodalom után (Pontok: 1)
- Audrey Ideje: Szeptember 02, csütörtök, 21:00:15
(Adatok | Üzenet küldése)
Hát ha akkor kellett volna élnem, én megbolondultam volna!!! Asszonysors rabszolgasors. Nekem úgy tűnik, hogy a nők sokkal többet dolgoztak, mint a férfiak. De sokan még ma is.



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.31 Seconds