[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 258
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 258


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Sztori: Népi bútoraink


A megváltozott életmód magával hozta a ház bútorainak megjelenését, kialakulását.

A szegény ember a XX.században is használt olyan egyszerű bútordarabokat, amelyek sok száz éve változatlan alakban maradtak meg. Ezek a bútorok többnyire házilag készültek, vagy háziiparos parasztok csinálták őket.
Például a ládát, más néven szuszékot, a mai szekrény elődjét, amiben ruhaneműt és vászonholmit tartottak szépen összehajtogatva. A menyasszony is ebben hozta a házhoz a kelengyéjét.
A legegyszerübb ágy földbe vert cövekekre kötött fonadékból áll. A legszebb és legdíszesebb a vetett ágy, amit magasra raknak, hímzett párnákkal díszítenek, de sosem alszanak benne. Alvóhelynek használják sok helyen a padot, amelyet egyszerübb formájában nem lehet megkülönbözteteni az ágytól.
A Sárréten a falak mentén sárból rakják és tapasztják a padkát, napközben ülnek, éjjel alszanak rajta.
A múlt században jellegzetes paraszti bútor volt a sarokpad. Ezt már asztalosok készítették. A bejárattal szemben valamelyik sarokban állott úgy, hogy két szárnyával körülfogta az elébe rakott asztalt.
A legegyszerübb asztalok a mai dohányzóasztalokhoz hasonlítanak. Székmagasságúak, hosszúkás keskeny lapjuk van. Evőszéknek vagy asztalszéknek nevezték őket, mert erre tették tálban az ételt, hogy a család körülötte ülve, ráhajolva, nyugodtan kanalazhassa.
A sarokpad előtt álló asztal már megszokott magasságú. Sok vidéken nagy, mély fiókja van, amiben a megszegett kenyeret tartják.
A székek tábora népes. A pásztorember lókoponyán is ügyesen ül. Széknek használják alkalmilag a tömött, száraz zsombékot vagy az alacsony fatörzset is. Fatáblába négy lukat fúrnak, és kész az ülőke vagy gyalogszék. Erre telepednek fejéskor és fonáskor, általában munkában használják. Az asztalhoz támlásszék jár, melynek hátlapját sokfelé, különösen a Dunántúlon szépen kifaragták.
A támlásszékek közül a gondolkozószék vagy kasrosszék a legtekintélyesebb, a pihenő öregember és a családfő ülőalkalmatossága.
A többi bútor, az álló szekrény, a fiókos sublót és a komód újabb jövevények a paraszházakban, egyes alföldi és erdélyi vidékeken csak a XX.században jelentek meg.
Az ajtó mögött kis faliszekrény rejtőzködik, a téka. Ebben tartják az orvosságot a drága fűszereket, a kalendáriumot vagy más olvasnivalót.
Az utcára néző két ablak között a tükör úgy van felerősítve, hogy a belepillantó tetőtől talpig láthassa magát benne. A következő részben a ház legfontosabb "bútordarabjáról", a tűzhelyről lesz szó.
Ideje: Március 22, hétfő, 06:16:19 - fényesi

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"Népi bútoraink" | Belépés/Regisztráció | 0 hozzászólás
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.29 Seconds