[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 110
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 110


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Merre van a merre?


Vidéki nyaralgatásaim, kirándulásaim során gyakran tapasztaltam, hogy milyen sokféle magyarázatot, útbaigazítást kap a faluban kérdezősködő.

Volt, hogy a megkérdezettek mindegyike más-más választ adott a keresett épület, utca elérhetőségét, távolságát illetőleg.

Úgy tűnik, hogy szinte percre beosztott városiként szembesülnünkkell egy olyan világgal, ahol másként élik meg az emberek az idő, a távolság fogalmát, és hétköznapjaik ritmusát a rendszeresen, és minden külső körülménytől független napi történések határozzák meg.Ilyen volt régebben a csorda behajtásának időpontja, vagy későbben a busz érkezése, hogy a kakasszóról ne is tegyek említést.

Az óra, mint időmérő eszköz sokáig, még a XIX. század végéig is ritkkaságszámba ment a kisebb falvakban, meg aztán nem is volt rá szükség. A nemzedékeken át kialakult, és megörzött életvitel nem tartott rá igényt. Az órák múlásáról nagyobb településeken a bakter adott tájékoztatást (már ahol volt), aki az utcákat járva óránként kiáltotta az időt. Ő volt egyben a település éjjeliőre is, de neki sem volt órája, hanem a csillagok járásából tájékozódott.

Az egyes napszakokat a munkák ritmusa szerint határozták meg. A munkakezdésére használt periodusoknak a pitymallat, hajnal, virradat, kora reggel, reggel neveket használták. Nappal a nap mozgása adott támpontot, éjszaka az állatok viselkedése, és a már említett csillagjárás. Ki ne ismerné a tyúkokkal fekszik kifejezést, ami arra utal, hogy bizony nyáron, a madarak elcsendesülésével ők is nyugovóra tértek.

Az idő hosszát köthették egy-egy konkrét munkafolyamathoz.(Annyi ideig tartott, mint egy tábla gabona levágása)Még érdekesebb, hogy az egyes éveket is valamilyen nevezetes eseményhez kötötték, mint pédául: a nagy árvíz idején történt. Születési napjukat is szívesen fejezték ki egy nagyobb mezőgazdasági munkát említve, úgy mint: szénakaszáláskor születtem. Ez a fajta gondolkodás nagyon tágan kezelte a közel-távol fogalmát. Ne lepődjön meg hát senki, hogy a vidéket járva, bizony sokféle útbaigazítást kaphat, főleg az idősebb emberektől!

A következő alkalommal a hét egyes napjaihoz kötődő munkákról, szokásokról fogok írni.

Ideje: április 28, szerda, 22:48:59 - fényesi

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"Merre van a merre?" | Belépés/Regisztráció | 0 hozzászólás
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.38 Seconds