[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 243
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 243


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Gyökerek-5
bogumil

Történt egyszer, hogy a vajdának született egy gyönyörűségesen szép lánya.


Börcsök
Már négy hízó kiutalással rendelkezett a család és nem volt kec-mec: helyt kellett állni, a Börcsököt ha cigánygyerekek potyognak az égből, akkor is ki kell kupálni! Lojzival kimentünk a Büdös tóra, kibányásztunk két tajigára való fekete iszapot és elfuvaroztuk a dögtérre. Merthogy úgy okoskodtunk, hogy a kúrához a legmefelőbb terep a dögtér. Először is senki sem jár arra, messzire elkerülik, tehát nem szivároghat ki a gyógykezelés titka. Másodszor pedig itt minden együtt volt a kezeléshez.
A hátsó udvarban hatalmas trágydomb állt, csak arra várt, hogy 72 órára beássuk bele a Börcsököt. A Jakab hostokja, amin a dögöket szokta nyúzni, lesikálva, dömöckölő asztalnak kinevezve várta Bundateranénémet és páciensét. A nyerbőrt sózó két köbméteres fadézsa kisikálva szintén készen állt. Csakmost nem timsóval, hanem hamulúggal kevert büdösvizzel fogjuk kiáztatni belőle a rosszbajt. A várakozást csendes beszélgetésekkel, kézimunkával ütöttük el. Kimondhatatlan feszültség vibrált a levegőben, hiszen nagy ember érkezik hamarosan.
Kukoricamorzsolással foglatoskodtunk, hogy minden percet kihasználjunk. Jakab a háttérben kosárfonásra tanított bennünket, míg az asszonyok morzsolás közben beszélgettek. A kemencéből sültök átható illata áradt szét. A kecskelábú asztalon kancsóban golyhói, butellában lófingató, egy tálon frissen sült krumlispogácsa illatozott. Nagyapám és Imrebácsi a boroskancsót vallatta, Jakab pedig mesélésbe fogott, miközben kezében úgy járt a morzsolófa, mint a motolla.
– Amikor még a messzi Indiában élt a lovári, teknővájó cigányok népe, akkor volt ránk jó világ! Abban az áldott országban örökké sütött a cigányokra isten áldott napja. Nem kellett nekünk fűteni, sosem volt ott tél, csak nyár. Milliom egy virágillatozott, pompázott a réteken. Csak le kellett értük hajolnunk és máris fontuk a nyakba akasztható virágfüzéreket. Bevittük a hindu templomokba és eladtuk a hinduknak, tegyék áldozati ajándékul az isteneik elé. Hálistennek annyi istenük volt, mint égen a csillag. Soha nem fogytak ki belőlük.
Miután eladtuk a virágfüzéreket nem volt más dolgunk, csak heverészni a hencsereken, cicerézni az asszonyainkkal, lányainkkal és várni az ebédet. De azért voltak ennél komolyabb dolgok is. Volt hogy hónapokra elvonultunk egy-egy nyárfásba és ezerszám gyártottuk a tekenőket, fatányérokat, evőeszközöket. És amikor készen lettünk befogtunk egy-két kóborló szent tehenet a szekér elé és befuvaroztuk az árút Delhibe, a Csandi Csókra, a nagypiacra. Rengeteg pénzt kaptunk érette és az aranyutcában gyönyörű karkötőket, függőket, kössöntyüket vettünk az asszonyainkra belőle. Úgy éltünk ott, mint egy megbecsült tisztes iparos réteg. Mert ugye voltak közöttünk bognárok, kovácsok és vályogvetők is. A cigány mindenhez értett.
– Történt egyszer, hogy a vajdának született egy gyönyörűségesen szép lánya. Hetedhét országban híre ment a szépségének. Eljutott a maharadzsához, Abdullahhoz is a híre. A maharadzsa magához rendelte őket, de a vajda visszaüzent, hogy a cigányoknál az a módi járja, hogy a kérő jön lánynézőbe hozzájuk, nem fordítva. A maharadzsa vándorköszörűsnek öltöztette be a legkisebb fiát, akinek a szépséges cigánylányt szánta és elküldte a cigányokhoz.
Az volt a stratégiája, hogy a fiu magába bolondítja a lányt, és megszökteti, ahogy a cigányoknál dukál. Ezért nem érheti szó a ház elejét, még a cigányoknál sem. De fordítva sült el a dolog. A vajdának megtetszett a szépséges fiatal fiu és elhatározta, hogy megszerzi magának fiúszeretőnek. Ugyanis abban az országban ez mindennapos dolog vol, még a cigányoknál is. Csakhogy a sors közbeszólt. Mielőtt még a vajda magáévá tette volna a maharadzsafiút, az úgy összegabalyodott Zulejkával, a szépséges cigánylánnyal, hogy elháltak. És mint célja is volt, hogy meneküljön a vajda zaklatása elől, megszöktek. Nem mentek haza a maharadzsa országába sem, mert tudták, hogy a vajda ott megtalálja őket és visszaveszi a lányát, vagypedig azt az árat szabja ki érte, hogy megfarkalhassa a maharadzsafit.
Ramajána, a maharadzsafi útravalóul kapott apjától egy batyura való drágakövet. Óriási érték volt ez akkoriban. Ezzel a jussal indultak el a messzi északra. Az orosz szteppéken táborozva befogadták őket az ottani lakosok és a pár évvel utánuk szökő hetvenkét cigánycsaládot is. Ramajánát törzsfőnöküknek választották és karavánná szerveződve elindultak hosszú, végetnemérő vándorútjukra.
Bizony, a honfoglaló magyarokkal több ezres cigánykaraván is megérkezett Magyarországra. A magyar sereg lovait a cigányok patkolták, tekenőiket, kádjaikat, evőeszközeiket a cigányok készítették. Így aztán mi, cigányok is honfoglalók vagyunk, veletek, magyarokkal együtt. Ezért kell békességben élnünk együtt, egymást tisztelve és segítve.– fejezte be a mesét Jakab.
Éppen ideje volt, mert motorok zúgását fújta be a szobába a szél. Négy fekete autó állt meg a nagykapu előtt. Kiugráltak belőle a bőrkabátosok és körbevették a portát. Pirinéni motorjával bekerekezett a kapun és leugorva róla bezörgetett a bejárati ajtón. Jakab kitárta az ajtót és kinézett. Pirinéni megszólalt.
– Meghoztuk a Börcsök elvtársat!– többre nem maradt ideje, mert egy pokrócokba bugyolált szánalmas alakot cipelt be két biztonsági ember hordágyon. Behozták, letették a dikóra. Szó nélkül kihátráltak. Pirinéni vitte a szót.
– Elvtársak, nagyon fontos bizalmi feladatot kaptunk. A Börcsök elvtársat kell rehabilitálnunk. A környéket hermetikusan lezártuk, egy lélek se be, se, ki! Hány napra van szükségük?
– Háát, hetvenkét óráig kell a tárgydombba beásva lennie, utána kéngőzös fahamus fürdőben és vitriolban kiáztatjuk, hogy csörögjön a bőre, mint pergamen. Aztán a Terka megdömöcköli és kész. Az annyi, mint hat nap.– sorolta Lojzisógor. Mamám, Terka és Jakab bólogattak hozzá. Börcsök zanzafejét nyakkörül tekergetve a háta mögött álló táskahordóját Leidekkert kereste. Az kinyitva a hatalmas aktatáskát Börcsök elé tartotta. Börcsök belenézett és annyit mondott.– Az olvasószemüvegem benn van?
– Benn, Börcsök elvtárs, természetesen. Minden nap már reggel Pirinéném futárral kiküldi az országos lapokat, és képben leszünk, nem esünk ki a politika szekeréből. Az élelmet a Gundelból fogják egyensen szállítani fondé edényekben, hogy melegen legyenek tartva. Két pincér fogja felszolgálni a menüt reggeliző asztalkán…
– A pincéreket el lehet küldeni,a kaját majd megeszik a gyerekek,a Börcsöknek, nem lesz szüksége ezekre a mérgezett étkekre! Én felelek érte, nemigaz?– húzta ki magát mamám.
Börcsök félszegen kérdezte.
– Mondják meg, de őszintén, van remény? Merthogy ezt a tortúrát elszenvedni nem semmi! Még a saját anyám kedvéért sem tenném ki magamat ennyi procedúrának! De, ugye a pártfegyelem, hát az, nagyúr! Nem állhatok a Rákosi elvtárs elé, ilyen bicebócán a Pártközpontban az állófogadáson… Meg aztán itt állok nősülés előtt, a hajam ugyan kinövesztette Viktusnéném, hanem elkelne valami kenőcsféle a férfiasságomra is… ha tudnának valamit rá! Összeköthetnénk a kellemeset a hasznossal. Míg a trágyadombban rohadok, esetleg megekecselhetne azzal a fickósító kenőccsel, vagy belsőlegesen, valami bájitallal…
– Aztán mire lenne gusztusa? Kakasherekivonatra, zellerlikőrre, kígyópálinkára, vagy… szárított zebraszarra?
– Idefigyeljen Viktusnéném, megiszom én az árvák könnyét is, azt sem bánom, lószarban hempergetnek, ha éjfélkor egy szűzlány huggyozik a pofámba, csak adják vissza a férfiasságomat. Mert, ha a nászéjszakán csődöt mondok a kommiszárnőnél, akkor az agyonlő engem, mint egy kutyát! Mondják meg mi az ára, aztán fizetek.
– Börcsök elvtárs, ne alkudozzunk most így előre! Mi bízunk az ön tisztességében. Elég az, ha megesküszik a pártagsági könyvére, mi meg a bibliára, hogy teljesen kikupáljuk, azaz rehabilitáljuk magát, aztán a végén majd elszámolunk. Na, áll az alku?– nyújtott neki kezet Jakab. Börcsök gondolkodás nélkül kezet adott rá.
És elkezdődött az egyhetes őrület. Mi, gyerekek, visítoztunk a gyönyörűségtől. Leírhatatlan amint a horpadtmellű, vézna remegő emberkét meztelenre vetkőztették, majd fekete iszapban, csirketollakban meghempergették. Aztán a trágyadomb közepébe ásott lyukba belenyomták, majd kőrbetapasztották trágyával. Csak a zanzafeje látszott ki. A személyzet naponta hordta a Gundeltól az ebédeket, mi pedig királyi lakomákat csaptunk belőle. Mamám pedig óránként kijárt a Bőrcsökhöz, egyrészt hogy megnézze él-e még, másrészt, hogy megetesse. Minden etetéskor kitátatta vele a száját és egy loo napos tojást erőltetett belé. Utána egy deci lófingatóban kiáztatott zellergumót, és két kakasherét erőszakolt bele. Így ment ez hetvenkét órán át.
Ramónára várt a feladat, hogy minden éjszaka amint zenitre ért a telihold szűzlány lévén belehugyozzon a Börcsök pofájába. Úgy nyelte az a finom nedűt, mint kacsa a nokedlit! Tudta, hogy az élete függ tőle.
Hetvenkét óra múlva kiásták a trágyadombból és a timsós dézsában forró, büdösvizben lesikálták. Utána felfektették a nyúzó asztalra és Teranéném munkába, vette. Minden nap háromszor átgyúrta. Napról-napra fiatalabbnak látszott amint tért belé vissza az életerő. Az ötödik napon már úgy állt a palavesszője neki, mint a Toldi fasza, amikor szokás szerint éjfélkor a szépséges Ramóna a pofájába hugyozott!
És eljött a hetedik nap. Megjöttek a funkcionáriusok, a biztonsági emberek és a minisztériumi kiküldöttek. Börcsök kiborotválkozva, kiglancolva feszített a kopott vesszőfotelban, amikor azok kézcsókra járultak elébe. A siker óriási volt. Hogy miben egyeztek, meg honoráriumként arról hallgat a fáma, az, magán ügy. Úgy emlékszem senki sem járt rosszul. Bőrcsökből új embert faragtak, ő pedig megjutalmazta a csapatot.
Az egésznek a bukéjaként a minisztériumi főember egy-egy pártkönyvet és fejenként loo Ft-ot nyújtott át honoráriumként a közreműködőknek. A gyógyászok nevében mamám válaszolt.– Nagyon szépen megköszönjük az állam irántunk való jóságát. De, a gyógyulást elsősorban a jóistennek kell tulajdonítani, mert mi csak közreműködtünk benne. Mint tudják az elvtársak, isten hét nap alatt teremtette a világot. Mi is a Börcsököt!



Csulabácsi házassága

Lakott a környékünkön egy sváb öreglegény: a Fejgli Gyula, de mi csak Csulának hívtuk. Ugyanis, rettenetes akcettussal beszélt magyarul és a Gyula nevet Csulának ejtette. Úgy ragadt rá a neve, mint a szamárra a fül. Csulabácsi egy aranyszívű, segítőkész emberke volt. S ami nem elhanyagolható a szabó szakmában mindent tudott. A környék összes szegénye hozzá hordta a gönceit átalakítatni. Télikabátokat ki és befordítatni, nagyobb ruhából két kisebbet varratni. Ha elhalt egy idősember,a vőlegényruhájából két kisebbet készítetni az élőknek,a kis unokáknak.
Mindent meg tudott varrni. Bagóért dolgozott, mégis volt pénze a bukszában, sose küzdött pénzzavarral. Alacsony, vékonypénzű emberke, amolyan szabó típus volt. Hegyes, előreugró álla csaknem összeért nagy svábos krumpli orrával. Vékony ajkait összepréselte, melytől úgy nézett ki, mintha az arcát keresztben egy vonallal kettévágták volna. A varrógép és a szabó asztal között élte le élete nagyobbik részét. Varrást fejtő kezei úgy jártak, olyan gyorsan, mint a motolla. Közben szívesen beszélgetett velünk, miközben vedlett ruhaneműnk megújításán fáradozott.
Csulabátyámhoz szerettem eljárni. Két tanyára lakott tőlünk a vámház mellett. Ez úgy volt, hogy tőlünk jó egy kilométerre kezdődött a város. Ott állt a vámház, abban lakott a Vámos, becsületes nevén Kézér. A vámház arra szolgált, hogy a kövesúton a város piacára szekerező Tószegiektől, Vezsenyiektől és tanyagazdáktól beszedjék az útvámot. A vámház mögött volt a bútorgyár, ami a háború előtt ládagyárnak álcázott hadiüzemként működött. A háborúban átalakították és járványkórházként üzemelt. A front elvonulása után ebek harmincadjára került,a ruszkik tanyáztak benne és lepusztították az épületeket. A hatalmas üzemcsarnok azonban épségben maradt. Ebben alakult meg a Tisza Bútorgyár 51-ben, és az óta is üzemel. Tehát,a vámház és a posta között volt a Csula háza.
A műhelyt egy hatalmas szabóasztal uralta. Tulajdonképpen még az apja készítette, és a szakmával együtt Csulabácsi azt is megörökölte tőle. Az asztal mellett a varrógép, endliző, orsózó és más kiegészítő eszközök, hátul a vasalódeszka foglaltak helyet. A falon fogasok, a javításra váró ruháknak. A sarokban egy hatalmas, vedlett, gödrös dívány, amin fekete, kandúrmacskájával: Fricivel osztoztak. Elsősorban ezért a macskáért szerettem oda járni. Macskaimádatomat a cica is értékelte, mert amint hanyattvágtam magamat a díványon, máris ott termett és a hasamra feküdve, kéjesen hagyta, hogy nyakát, fültövét vakargassam. Az udvaron, egy porolórúdon a méretesen hosszúfarkú pávakakas trónolt, mellette a kerítés tetején gyöngytyúkok társaságában, nőstény pávákból álló háreme gubbaszkodott, arra várva, hogy a háremúr megciceréssze őket.
Senki sem tudott olyan szivböljövően felkacagni, mint a Csula. Keseűarcából, mint a keselyű sipítása, sípolva buggyant ki az egeket verő, sátáni kacaj. Hogy honnan volt az ismeretség? Csulabácsi apai nagyapám tarokkpartnere volt. A városi kaszinóból keltezett a barátságuk, még a háború előttről. Nagyapám marhakupecként tekintélyes embernek számított a környéken. Hatalmas bukszájában élére állított nagyhasú bankók, sorakoztak. Ebből a gazdagságból kitanítatta mind a hét gyermekét. Mindnek szakmát adott a kezébe. Csak a legidősebb fia, örökölte meg az öreg tanyát, a hozzájáró földekkel együtt. Ő, maradt az eke szarvánál. Apám, a legkisebb, esztergályos lett, a bátyja Béla, repülőgép technikus, Annusnénénk, a Nusi, varrónő, Bözsinénénk apáca, Pirinénénk postatiszt, két másik bátyja pedig elesett a fronton…
Hetvenévesen,a világégés után felhagyott a gazdálkodással és a Csula háza mellett épitkezett.Ebben a nagy kőházban laktak nagyanyámmal,a Szaros Piros melletti portán. Csulabácsi minden hétvégén belátogatott a kaszinóba és ott kártyáztak nagyapámmal és barátaikkal. Aztán, hogy egymás mellé épülve szomszédok is lettek, a barátság mégjobban elmélyült. Csulabácsinak volt egy lakója, szerelme élete napsugára a Bódi. Ez a csinos arcú szőke fiú, lecsúszott egzisztenciaként Csulánál múlatta az időt, jobb napokra várva. Apja cukrászatát elrekvirálták, őt pedig ferdehajlamai miatt a család kitagadta. Mivel azonos hullámhosszon rezegtek Csulával, hamar egymásra hangolódtak. Bódi, mesterien értett a hangszerekhez. Hangszerkészítőnek tanult eredetileg, de nem fejezte be az iskolát, viszont a zongorahangoláshoz, hangszerek reperálásához kitűnően értett. Nem lehet csodálkozni rajta, hogy a Csulát így magára hangolta!
Úgy éltek, ők, boldog együttlétben, mint egy szerelmes pár a paradicsomban. Apa-fiúként szerették egymást. Hogy aztán ebben a nagy szeretetben kissé továbbmentek, és elmélyítve, olthatatlan szerelembe estek egymás iránt, istenem! Van ilyen. A porta másik felén lakott a hadiözvegy Mariskanéni, aki zöldséges kofaként kereste kenyerét. Ő mosott, főzött a két férfira. Tulajdonképpen úgy éltek ott, mint egy család. Hát ide látogattam el én apró üzenetekkel, varrni valók házhoz szállításával. Csula mindig egy forintot adott, ha egy készruhát hazaszállítottam a megrendelőnek. Jó, kis kereset-kiegészítésnek számított ez akkoriban.
Mint mondottam szerettem ott időzni, a Csula történeteit hallgatni, nagyokat kacagni Csulával, a Fricivel és Bódival együtt négyesben. Nappal a macska és vendégként én, éjjel meg Csuláék birtokolták a családi díványt! Hetente kétszer muhart vágtunk a réten unokatestvéreimmel, és egy-két zsákkal elfuvaroztunk Csula nyulainak. Többször kaptunk vágnivaló nyulat tőle. Csula, mindig bőkezűen megfizette a munkát. Hiszen tudta, hogy ő a szabó asztaltól nem mozdulhat el, mert sokkal többet keres, mint a hiábavaló boltba járkálással, csipri- csupri ügyek intézésével, nyúlól takarítással és egyebekkel. Ilyen alantas dolgokra egy lecsúszott úriszabó nem fecsérelheti az idejét, nemigaz?
Mindennek a bukéja az volt, amikor szombaton esténként a Csuláék, apai nagyapámmal átjöttek hozzánk anyai nagyapámmal tarokkozni. A csapat olykor Pubival, a púposhátú órással és Böszme Bálinttal egészült ki. Ilyenkor a vacsora után mink már lecsutakolva a kemencepadkán szárítkoztunk és kíváncsian figyeltük a konyhában kártyázókat. A kemencében mamám pecsenyét, lángost, vagy éppen sütni való tököt sütött a kártyázás közben megéhezőknek. Természetesen nekünk is került egy-egy falat a szánkba. Feledhetetlenek voltak ezek a kártyacsaták. Fogyott a golyhói, a tepertős pogácsa. Papának mindig ott ült a térdén kedvenc, szerencsehozó macskája a Juliska. Ő általában szótlanul szívta a csibukot és nagykomolyan tette-vette a lapokat. Néha megeresztett egy-egy adomát, vagy kérdést a körötte ülők felé.
– Hát, aztán, hogy is volt a nővel Bódi?
– Mán mellikkel István bátyám?– kérdezte fülig vörösödve Bódi.
– Mellikkel, mellikkel, hát, akinél csütörtököt mondtál?
– Csak nem, hogy a Piroska naccságára gondol kend?
– Mér, volt másik is?– kérdezett vissza gonoszul papa.
– De, muszáj ezt István bátyám?– ódzkodott Bódi, de nagyapa leintette.– na, rajta, ki vele, hogy s mint volt a Szaros Pirossal!– Bódi húzódozva bár, de neki kezdett a beszámolónak. A kártyázók a lapjárás mellett félfüllel Bódira is figyelve, sűrű poháremelgetések közepette a beszámoló végén óriási hahotában törtek ki. Volt is min nevetniük.– Szóval az úgy volt, hogy a Gyula, átalküldött a Piroskához.– a, Szaros Piroshoz– tette helyre Bódi emlékezetét nagyapám, és mi már ettől is dőltünk a kacagástól. El kell itt mondanom, hogy honnan szerezte a Piroskanéni ragadmánynevét. Hadiözvegyként el kellett tartani a két gyermekét. Így, hát mit tehetett,a szükség nagyúr. Zeignadrágot, gumicsizmát húzott, kalapot tett a fejére, szivart a szájába és elindult a sráfkocsival a környékbe trágyát felvásárolni.
A környékbeli nyúltelepek, csirke farmok, és egyéb kisgazdaságok elfekvő készletét felvásárolta fillérekért. Kompasztálta a cukorgyári zagy tőzegjével és a kész trágyát méregdrágán eladta a gazdálkodóknak. Ebből épül a hatalmas kőháza a Leidekker borbélyműhelye mellett. Úgy feszített a bakon, mint a Bögibiró. Mindenki csak a Szaros Pirosként emlegette Mindenesetre Piros, megmutatta, hogyan lehet a szarból várat, akarom mondani, házat építeni.
– Gazdagon kiházasította gyermekeit. Emlékszem a szépséges Évike lányára, de sokat hancúroztunk vele a szénakazlakban. Hatalmas termete mellett erősen bajuszosodott, sőt azt is megmerném kockáztatni, hogy serkenő szakállát a Leidekerrel hetente tövig borotváltatta, hogy mégse hasson annyira rútul. Biztosan volt neki valami hormonzavara. Úgy mondják, erre hogy túltengett benne a férfihormon.
– Egyik este üzent a Piroska naccsága, hogy mennék-e által hozzája, mert ellik az anyakoca. Segíteni kellene az ellésnél. Ahogy ott virrasztunk a disznó mellett erősen, kínálgatott borral, pálinkával. Tudják, nem vagyok én ilyesmihez szokva. Elbódultam tőle, na. Mikor már kellően betőtekezve, mindketten felhevültünk, elkezdi kigombolgatni a sliccemet.
– És, erre te, na bökjed mán ki micsináltál, te rozmaringos vőlegény?
–Hát, mitcsináltam volna: tiltakoztam. A kezeimmel, mindig odakaptam a szemérmem elé! Eltakarni a micsudámat!
– a kacsanyomorítódat. Valld be, nem szégyen az, félsz a nunától!– hergelte Pubi, az órás. Bódi ügyet sem vetve rá, rendületlenül folytatta a beszámolót, de elébb visszavágott Pubinak.
– Majd, maga is félne, ha látta volna azt, amit én láttam!
– Mi abban olyan félelmetes, he verte hátba mamám incselkedve.
– Viktusnéném, maga még olyat nem látott! Csupa szőr az a némber a segge partjától a mellye közepéig! Akkora burzsintja van neki, hogy a fűkasza elakadna benne!
– Erre aztán mindenki felkapta a fejét, és senki sem figyelt már a lapjárásra. Kíváncsi tekintetüket Bódira függesztették.
– Szóval a vehemens némber felajzódva, vérbeforgó szemeket meresztve rám, egyik kezével a nyakamnál fogva megragadott,a másik kezével, egy rántással letépte rólam a gatyát. Ledobta a pongyoláját és máris ott térdelt a hasamon. Úgy magasodott fölém, mint a Gellérthegy! Mint egy szőrös gorilla majom. Uramisten, ha ilyen a női nem, akkor maradok a Csulánál! De nem volt gondolkodásra sok időm, mert a Piros munkába vett. Rámhasalt, a bögyörőmet beerőszakolta a női szervébe és úgy magába szívott, mint a borjú a tehén csöcsit. Nem tudom, mivel itatott az meg, de úgy állt a palavesszőm, mint isten kardja Attila kezében, amikor rohamra indult a rómaiak ellen. Valósággal kifejte belőlem a magomat. Kifacsart, mint a citromot. Aztán lefordult rólam, hanyatt vágta magát a díványon és vad horkolásba kezdett. Úgy sípolt, mint a 424-es gőzmozdony. Nekem befellegzett. Örökre megutáltam a női nemet! Magamra kapkodtam gönceimet aztán odahagyva csapot, papot megszöktem tőle.
– Te sem nősülsz meg egyhamar, te szegény!– adta alá a lovat Böszme, a suszter.
– Nem is kell neki nősülnie, amig engem lát!– veregette meg Bódi kipirult orcáját Fejgli.– igaz-e, Bódikám, elvagyunk mi ketten, mint a befőtt, ugye?
–Igaz, igaz, jól megvagyunk mi a Csulával kettesben. Nem kell oda senki sem közibénk! Csak bezavarna az életünkbe.– Hát bizony, jó meghúzódni az öreg fa árnyékában– adta alá a lovat Pubi és ezzel mintegy zárszóként berekesztették a kártyaestet. A petróleumlámpa üvege is bekormozódott, ideje volt hazatérni. Mamám kitárva a bejárati ajtót és a két ablakszárnyat kicsapatta a beszorult dohányfüstöt. A vonóval kihúzta a hamut a kemence szájából. Aztán mindenki nyugovóra tért
Hamarosan felgyorsultak az események. Éppen a vasárnap délutáni fürösztés volt nálunk. Leidekker is szorgalmasan munkálkodott. Papámat megborotválta, fejét kopaszra nyírta, aztán minket vett sorra. Egyszerre léptek zaja verte fel a gangot. Kinyílt a bejárati ajtó és a Fejgli Csula állt az ajtóban.
– Agyonazisten!– köszönt ránk és a teknőben meztelenül álló unokabátyám fenekébe csípett. Kezetfogott nagyapámmal, aki hellyel kínálta. Kényelmesen elhelyezkedett a kopott vesszőfotelban és egyhajtókára kiitta a kezébe nyomott pálinkáspohár tartalmát.
– Hát téged, mi szél fújt erre Csulám?– fordult hozzá nagyapám két sercintés között.– csak nincs tán valami baj nálatok? Csula lehorgasztott fejjel nyögte ki: – baj, az van, csőstől. Csak Viktusnéném tud rajtam segíteni. Meg kellene erősíteni a férfiasságomat, mint a Börcsöknek is tette. Mamám összecsapta tenyereit és felszisszent, mint akit a kígyó csípett meg.
– Csak, nem…?
– De, igen: nősülés előtt állok! – Húzta ki magát teljes terjedelmében a Csula.
– Aztán kit veszel el hagy, halljam?
– Hát a Mariskát.
– Mért lett ez annyira sürgős egyszerre. Hát nem jól megvoltatok eddig papír nélkül is? Mire házasodnál, a semmire?
– Ez azért nem úgy van Viktusnéném, van egy szép, nagy családi házam, hatalmas portával, jó iparos szakmám…
– Csak éppen andungod nincs a nőkhöz, te szegény pára!
– Ez most másodlagos dolog, nem számít. Össze kell házasodnunk, punk-tum! Pártfeladat! A Mariska bátyja a Dikó elvtárs, mint megyei titkár Mariskanénit is bevonta a politikába. Kinevezte a Párt Nőtagozatán belül a helyi MNDSZ titkárává. Mondván, hogy sarki zöldségesként az egész Fodor telep asszonyai nála vásárolnak, igy közvetlen kontaktusban van a néppel. Első kézből szerezhet információkat a hangulatváltozásokról. Megbízható informátorokra van a hatalomnak szüksége.
– Dejszen nem is vagytok párttagok?
– Maga téved, Viktusnéném!– húzta elő mellényzsebéből a piroskönyvet nagy büszkén Leidekker. – Beléptettek bennünket a pártba visszamenőleges hatállyal. Viszont a kinevezésnek az, az ára, hogy ebben a beosztásban erkölcsös családi életet kell élnie a Mariskának. Példát kell mutatnia, mert hogyan szorítsa rá a kommunista erkölcsre a magyar nőket, ha ő meg vadházasságban él egy öreglegénnyel?– ej Csula, de nagyot fordult veled a világ!– szólalt meg nagyapám– azthittem rendes ember vagy, de most már kezdek kételkedni benned! – sercitett egyet a köpőbe undorral.
– Maga még nem hallott olyat, hogy a kényszer nagyúr? Na, ha magát is megfenyegették volna, hogy leállamosítsák, elveszik a műhelyét, házát, ha nem cselekszik úgy, ahogy ők diktálják, mit tett volna?
– Háát, van benne valami– vakarta meg fültövét elbizonytalonadva nagyapám, és félig-meddig igazat adott a Csulának. Leidekker azonnal lecsapott.
– Akkor lőttem a Bódit! Megveszem tőled, meglásd arany élete lesz mellettem. Nem maradhat egy fiatal házapárnál ötödik keréknek világ csúfjára, belátod ugye Csulám!
– Vidd ördög, ha a tied!– legyintett lemondóan a Csula és ezzel témát váltott.– Viktusnéném, meg tudja erősíteni a libidómat?
– Aztán mikorra kell helyrebillentenem a gerjedelmedet, had hallom!
– Minél előbb, annál jobb. Három hét mulva esküvő kell, legyen. Dikó lesz a Mariska tanúja, nekem meg a Leidekker!
– Köszönöm a megtiszteltetést.– válaszolta meghatódva Leidekker. – akkor mikor vihetem a Bódit?
– Akár már ma este is áthurcolkodhat hozzád… Lemondok róla. Nekem már teljes gőzzel a házasodásra kell koncentrálnom.
– Kezet rá!– kiáltott fel örömében Leidekker és a Csula tenyerébe csapott.

Ahogy közeledett az esküvő napja úgy nőtt az izgalom a környékbeliekben. Mindenki szorított a Csulának, találjon vissza a rendes kerékvágásba a nemi élet területén. Hiszen csak hálával gondolhattak a sok ruhavarrás, kabátfordítás és egyéb munkálatok által. Istencsapása lenne, ha csődöt mondana, semmi sem lenne a házasságból és elrekvirálnák a műhelyét.
Mamám, összefogva Lojzival intenzív terápia alá vették Csulát. Minden reggel éhgyomorra megitattak vele 1 deci kakashere pálinkát. Reggelire 4 darab kakasherét, harmincegy lóhangya tojást, valamint golyhóiban pácolt ürgecombot kapott. Az ebéd, szintén hasonló volt. Éhgyomorra lófingatóban áztatott kakasherekivonat, 6 db fürjtojásból készült vőlegény leves, valamint vörös, lóhangya lárvákból készült pástétom. A vacsora ugyanaz, mint a reggeli.
A három hét elteltével Csulát teljesen kicserélték. Duzzadt az életerőtől. A lakodalom levezénylését násznagyként Lojzi vállalta, míg a főzőasszonyok csapatát mamám vezényelte. Százhúsz emberre főztek. Maga a lakodalom mamámék tanyáján a hatalmas, vadszőlővel befuttatott lugas alatt zajlott.
A tanácsi esküvő a város dísztermében folyt le. A biztonsági emberek gyűrűjében mondták ki az igent Dikó elvtárs és Leidekker taúskodása mellett. A nászinduló után pezsgőbontás, és felkapaszkodva a felpántlikázott szekerekre, megindultunk a Fodor tanya irányába.
A vacsora az ilyenkor szokásos vőfély vezényelte ceremónia szerint telt el. A mamám által kreált himi-humi étkek igencsak ízlettek a fő elvtársaknak. Megnyalták a tíz körmüket is utána. Fogyott a golyhói, a lófingató. A hangulat emelkedett. Ekkor a cigányok gyantázni kezdtek, és máris húzták a talpalávalót.– a koreográfia szerint éjfél előtt ellopják a menyasszony cipőjét, és aki megtalálja azé a nyitó tánc. De, előbb a vőlegénynek meg kell találnia az időközben menyecskeruhába átöltözött és elrejtőző menyasszonyt. Miután megtalálta, karjaiban tartva kell a terembe vinnie és átadnia a menyasszonyt, a cipőt megtalálónak a nyitó tánc ellejtésére.
– Bódi és Leidekker az italtól feltüzelve felmászott a szénapajta pallására egy kis ekecselésre. Közben lenn zajlottak az események. Mielőtt Csula a menyasszony keresésére indult volna Lojzi négy vörös lóhangyával megcsípette Csula fonnyadt makkját. Ettől aztán úgy menőtt a libidója, hogy majd kiszakította a nadrágját. Rálelve Mariskára ölebkapta és irány a szénapajta teteje. Bedobja egyenesen a szénboglyába. Igenám, de a szénaboglyának voltak lakói. Ott szerelmeskedtek egymással a Leidekkerék. A nagy összegabalyodásban Bódi Mariskanénit, Csula pedig Leidekkert tűzte ágaskodó bíborlándzsájára. Mikor aztán eloszlott a por, rémülten tekintgettek egymásra, de jó barátokként, hamar napirendre tértek az eset felett és lemásztak a tyúklétrán megnyitni a menyasszonytáncot.
Három napig tartott a dinom-dánom. A három nap alatt megfordult nálunk a megyei és városi pártelit krémje, virága. Mariskanénit az MNDSZ asszonykórusa búcsúztatta el özvegységétől egy csasztuskával. Miközben jelképesen foszlányokra tépték az özvegyi fátylát. Nem, mondom, úgy beszélik, hogy hetedhét országban híre ment a lakodalomnak, különösen mamám szakácstudományának. Eljutottak a hírek fel, egyensen Pestre, a Fehér Házba is. Ebből lett a baj!


Ideje: December 25, vasárnap, 17:28:21 - fullextra

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"Gyökerek-5" | Belépés/Regisztráció | 16 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: Gyökerek-5 (Pontok: 1)
- soman (soman@vodafone.hu) Ideje: December 25, vasárnap, 18:03:52
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Na, még mindig le van esve az állam. Bogi, ez a történet egy filmet érdemelne! Látom magam előtt az egészet. Pikáns, penetráns, "lófingató". Nagyon jó, gratulálok!



Re: Gyökerek-5 (Pontok: 1)
- pemete Ideje: December 25, vasárnap, 19:49:15
(Adatok | Üzenet küldése)
Eszméletlen ahogy a cigánylány belehuggyozott a Börcsök pofájába! Igy kellett volna minden párttitkárral elbánni! Beleásni őket nyakig a szarba.



Re: Gyökerek-5 (Pontok: 1)
- cincoka Ideje: December 26, hétfő, 05:27:33
(Adatok | Üzenet küldése)
Csodálatosan megírt, vaskos népi humorral fűszerezett írás,mely a véresen komoly kommunizmus dekameronszerű kigúnyolásából táplálkozik.A nép felismerte az ordas kommunista eszmék hiábavalóságát és igyekezett kijátszani és a maga céljaira fordítani a pártelit ostoba rendelkezéseit.



Re: Gyökerek-5 (Pontok: 1)
- AngyaliAndi Ideje: December 26, hétfő, 09:01:17
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Bizony- bizony, veszélyes üzem a szénaboglya...:))))))))))))))))) Siess a folytatásokkal!!!!!! Nagyon tetszik! Köszönöm a Keresztapát is, imádom!
Szeretettel: Andi



Re: Gyökerek-5 (Pontok: 1)
- mango Ideje: December 26, hétfő, 10:01:34
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
:))


Ízes, itt-ott vaskos kicsit, - érdekes...



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.30 Seconds