[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 278
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 278


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Sztori: A mese - I. rész


A mai napig emlékszem azokra a téli estékre, amikor apám behozta a diavetítőt, és az erős fénysugár nyomán elindult, a mese.


Mese szavunk (finnugor) eredeti jelentése egy " beszélni" igébõl fejlõdött ki. Középkori nyelvünkben "rejtvény" jelentéssel honos.Régebbi évszázadainkban mesei mûfajonként más-más neveket használtak. Állatmeséink, tanító történeteink a latin eredetû fabula. Hiedelmekkel, vagy kitalált eseményekkel teli történetek neve a monda.Valószínû, hogy beszéd, történet, vagy a história szavunk is jelölt régen mesét. Humoros, nemegyszer pajzán meséink megnevezésére a tréfa, sibság szavakat használták. A mese, népköltészetünk legnagyobb mûfajcsoportja. Hõsmesék, tündérmesék, varázsmesék, állatmesék, legendamesék, novellamesék, ostoba ördögmesék, rátótiádák, hazugságmesék, formulamesék és trufák alkotják. A magyar szóbeli költészetnek a hõsmese és paródiája, a bolondmese feltehetõen már a honfoglalás elõtt része volt. Legendameséink és ostoba ördögmeséink részben bizánci, részben középkori nyugat-európai forrásokból származnak. Tündérmeséink, novellameséink s különösen trufáink jó része valószínûleg a reneszámsz idején külországot járó diákok, mesterlegények, katonák révén jutott el hozzánk. A fabulák nagy részét görög-latin-olasz-német forrásból a templomi szószék közvetítette.

Parasztmeséink épen tartásához nagymértékben hozzájárult Jókai Mór, Kriza János, Arany László és Benedek elek mesegyûjtõ és meseíró tevékenysége. Az eslõ világháború elõtt a mesemondók voltak a falu legfõbb szóvivõi, nevelõi. Igen érdekes, hogy legtöbben alkatuknak, felfogásuknak megfelelõen specializálódtak egy-egy mesemûfajra és az azt igénylõ hallgatóságra. A hõsmeséket és a varázsmeséket meglett korú férfitársaságban adta elõ a köztiszteletben álló mesemondó, a leányfonók, mesemondója legtöbbször idõsebb asszony volt, aki érzékeny tündérmesékkel szerelmes novellákkal, példázatokkal szórakoztatta, oktatta hallgatóit.Az asszonyfonók, legénybandák, dohánycsomózók erõs humorérzékû mulattatói pedig trufákkal, vaskos realisztikus tréfás mesékkel keltettek harsogó nevetést.

A hõsmese, a tündérmese és a varázsmese a népmese egyik legérdekesebb, legtöbbet vizsgált almûfajának, a mitikus mesének, vagyis a szó szoros értelmében vett mesének három, egymástól nem túlságos élességgel megkülönböztethetõ csoportja. Hõsei és alakjai a bevett vallások egyikéhez sem tartozó ember- és természetfeletti lények, kalandjaik is irreálisak, mitoszi elemeket és motívumokat tartalmaznak. E kalandok színtere legtöbbször távoli ország, gyakran a világ végén, vagy még azon is túl levõ sziget, kunyhó, vagy kastély, nemritkán a föld alatt vagy az égbolt felett elterülõ birodalom. A hiedelemmesék nem ilyen távoli, de nem kevésbé misztikus környezetben játszódnak le, sokat közülük ismerünk élményelbeszélés vagy hiedelemmonda formájában is. (folyt.köv.)

(Kovács Ágnes és Voigt Vilmos munkái alapján)

Ideje: Június 21, hétfő, 10:39:37 - fényesi

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"A mese - I. rész" | Belépés/Regisztráció | 1 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: A mese - I. rész (Pontok: 1)
- csingi Ideje: Június 22, kedd, 08:09:32
(Adatok | Üzenet küldése)
Kedves Fényesi! A bevezetőben ismét megpendítetted nosztalgikus emlékeimet. Amit a mesék sokszínűségéről írtál, nagyon érdekes, várom a folytatást.



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.32 Seconds