[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 61
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 61


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Szépségkultusz a felkelő nap országában - Egy gésa emlékiratai
Haltion

...a gésa nem művész, hanem maga a művészet, vagy a vágyakozás, hogy ő legyen a tökéletesség.


A gésa szó jelentése: Művészet. Sokat hallottam a gésákról, láttam ismeretterjesztő filmeket, de igazán nem érzékeltem a valódi lényegüket. De a film segített a lábaim előtt heverő agyagból megformázni egy hiteles és egyben eléggé tünékeny álmát a japán szépségkultusznak. Mert a gésa nem művész, hanem maga a művészet, vagy a vágyakozás, hogy ő legyen a tökéletesség. A gésák természetének kiismeréséhez – saját példámból nyilvánvalóvá lett – nem elegendő, a száraz tényszerűségek tapasztalása. Az igazi lényeg halvány érintése csak akkor válik lehetségessé, ha magunk is kissé japánná manifesztálódunk. Ez egy európainak rettentő nehéz, mivel kell hozzá a hely ősidőktől formált kifinomultsága, a csiszolt gyémánt rögkénti megnyilatkozása. Mert Japán igazán különleges alkotóeleme a világ vegyületének. Kicsit olyan, mint a desztillált víz, minden szennyeződéstől megtisztították, mégis halálos az embernek amennyiben a szomját oltaná vele meggondolatlanul.

A furcsa létezésük okozza, hogy ezt a különös szürrealisztikus világot, olyan ember, aki nem születésétől kezdve volt fogságba kényszerítve a tökéletesség ideájába, rendkívül nehezen tudja megfogni és hitelesen ábrázolni. Itt nem a történésekre gondolok, mert azt sokan a világ más tájékairól is elmesélték, úgy, hogy a valóságtartalmuk nem csorbult a szükségesnél jobban. Én a dolgokat átszövő finom és misztikus szellemre, az áttűnő mélységekre és a mindig jelenlévő számunkra érthetetlen utalásokra gondolok. Ebben a tündérkertben mindennek különös jelentősége van, a kéztartás, a kimonó származási hely és ideje, a viselt név, egy kecses mozdulat a szaké gyűszűnyi csészébe varázslásakor, ez az igazi lényeg. Ezt oly nehezen látja meg egy idegen, mint európai nézőpontunkból a felkelő napot.

Érthető hát, hogy a filmvetítésre igyekezve, egy nagy adag prekoncepcióval a zsebemben érkeztem a jegy vételára mellett, igen csak sablonos gésatörténetre számítva. Tetézte a zsebemben lévő dudort a rendező személye is, aki történetesen amerikai színekben forgatott.
Ilyen kissé szkeptikus elmével kezdődött a vetítés, pedig tudható, hogy sosem szerencsés előzetes képzelgéseinket magunkkal hurcolni az élménygyűjtés színterére, de azért én jól megtettem.

A történet egy igazi gésa születésének lelki állomáshelyeit hivatott elénk tárni, indulva a kislány brutális eltaszításától a tengermelléki halászfaluban lévő szülői ház nyomorából, egészen egy számukra kiváltságos boldogságig, amivel a gésavilág intézménye teljesen ellenkezik. A film sztorija a szokásos különleges és sokra hivatott kislány meséje, aki szépségével és tehetségével korábban sohasem látott magasságokba hatol, ahol a felhők már csak bolyhos szőnyeg képét mutatják, és ahol szédülni kezd a tiszta valóság friss lélegzetekor. De ettől a film nem lenne több egy egyszerű amerikai érzelmes drámánál, ami mégis megfogott, azok a részletek, amiket többször félelmetes hitelességgel sikerült megmutatnia az alkotónak.
Az elszakítás pillanata, ahol szinte szó sem esik, mégis a fájdalom szinte ordít, pedig csak egy japán öregember arcának látványa ázik az esőben, a ráncai remegnek a veszteség tudatától, egészen csodálatos.
Aztán a találkozás a későbbi nagy szerelemmel, még kislányként. A bánatosan orrlógató kislány céltudatossá válása egy emberközeli élmény kapcsán, ahol a kívánt férfit udvarias gésák kísérik, és minek hatására szilárd elhatározássá alakul az eddigi heves tiltakozás az életforma ellen. A mosoly, ahogy a férfi tettét hálálja és az arc csendes átalakulása a megnyugvássá, hogy élete ismét értelmet nyert, a film nagyszerű pillanatai közé sorolódnak.

A film persze betekintést enged az egyszerű halandóknak, amilyenek én is érzem magam, hogy közeli élményekkel ismerje meg ezt a furcsa világot, amit néhány nagyszerűen elmondott monológ hivatott a legerőteljesebben kinyilatkoztatni, ezekből ismerjük meg igazán a gésa lét alapigazságait.
A gésa léte nappal nem értelmezhető, ő a boldogság éjszakai pillangója, aki létezésével elkötelezi magát a szórakoztatásnak, teszi ezt teste összes inával, minden mozdulatával, szavaival és énekével. Ezeket a tudásokat kicsi korától kezdve szigorú és ősi rend szerint magába olvasztja, és az a néhány kivételezett saját lényével teszi ünnepéjessé és elképzelhetetlenül gyönyörűvé ezeket.

A köztudat téves emlékei közé sorolható, a gésák társadalmi szerepéről alkotott negatív vélemény, ami röviden egyszerű kurtizánoknak tartja az éjszaka művészeit. Pedig hatalmasat téved, aki hitet tesz az ilyetén gondolatok mellett.
A film egyik jelenetében a hősnőt felkérik, hogy szórakoztasson egy amerikai őrnagyot – a világháború végén időzünk, az amerikai megszállás - aki szaké mámorában, a jenkikre jellemző határozottsággal átöleli és nekiszegezi a jól ismert kérdést, miután a gésa elhúzódik a szorításából: Mennyi az ár?
A válasz egyszerű és kifejező: Soha nem lesz annyi pénze, hogy megfizesse.
Ebből látható, a testi örömöket ki kell érdemelni, nem elég a pénz csupán.

Azért az is egészen nyilvánvaló válik, hogy az elfojtott érzelmek és a szigorú és merev szabályok ellenére is a gésák, ugyanolyan emberek, mint a többiek. Intrikák, szerelem, csalódások és bosszú, ezek ugyanolyan alkotójuk életüknek, mint a tökéletesség iránti vágy. De egyet jól megtanulnak, érzelmeiket éjszaka, a küldetésük teljesítésekor nem mutathatják, a hófehér púder alatt rejtik, senkinek meg nem mutatva, sírni is magányosan, egy sarokban arcukat tenyerükbe borítva fogják, ne lássa senki a szenvedésüket.

A katarzis, ahol a gésa eszencia leginkább csillogó kristályokká változott, a táncjelenet volt, mikor fensőbbséges drámaisággal előadta a főszereplő, hogy mennyit ért az elmúlt ezer év Japánban. Az egész egy éjszakai látomás, ahol az sötét érzékiség démona megjelenik, a lélek kiég, a szem uralkodik, minden ellenállás hasztalan, aki látta őt, elindul némán és vágyódó tekintettel a kárhozat útján.

További érdekessége a filmnek, hogy a főszerepet, az egyik legnépszerűbb kínai színésznő alakította, amit hazájában élesen kritizáltak, mivel a japán-kínai ellentétek nem múltak el nyomtalan, bár számomra fontosabb, hogy élő és hiteles maradt mindvégig, pedig ő is csak messziről látta ezt a világot.

Aki szereti Ázsiát és érdekli a japán kultúra és a gésa életformába betekintést kíván nyerni, mindenképpen vegye számításba ezen alkotást.

Ideje: Június 12, hétfő, 16:04:48 - fullextra

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

All Fullextra

"Szépségkultusz a felkelő nap országában - Egy gésa emlékiratai" | Belépés/Regisztráció | 12 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: Szépségkultusz a felkelő nap országában - Egy gésa emlékiratai (Pontok: 1)
- csizi Ideje: Június 12, hétfő, 20:00:29
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Ajánlanék két jó könyvet. Az egyik, " Egy gésa emlékiratai". Ajánlanék egy másikat, ahhoz hogy könnyebb legyen megérteni. " Pillantás a császár hálószobájába." A második sokkal inkább ismeretterjesztő, ezért nehezebb olvasni, de nagyon hűen írja le ezt a kultúrát. Az első könyv pedig egyszerűen jó. Ja, nem neked ajánlom, csak úgy általában. :))



Re: Szépségkultusz a felkelő nap országában - Egy gésa emlékiratai (Pontok: 1)
- szerzs2 Ideje: Június 13, kedd, 22:20:35
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Nagyon tetszett az írásod.
Annak ellenére, hogy számomra teljesen idegen és érthetelen a gésa kultusz.- Olvastam róluk, ill. néztem jó néhány filmet...de nem. Nem tudott semmi megnyerni abban ahogy élnek.Nem tudom csodálni őket...inkább sajnálni.
Nekem egy a nőket teljesen kihasználó élet ábrázolódott mind a könyvek,és mind a filmek alapján. Kemény lesz amit mondok: kimonóba bújtatott "prostitució".
Az idézőjel a szolgáltatásokra vonatkozik, mert azért a gésák dolga nem azonos ,azon hölgyek által nyújtott dolgokkal.

De az írásod- még egyszer mondom- nagyon tetszett! Remekül megírtad.



Re: Szépségkultusz a felkelő nap országában - Egy gésa emlékiratai (Pontok: 1)
- Tatiana Ideje: Június 14, szerda, 20:12:05
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
No, akkor ezzel nem leszek népszerű, de-bár a filmet nem láttam, a könyvet olvastam évekkel ezelőtt-szerintem ez a gésás sztori olyan tipikus trash-irodalom. Egyszer elolvasom, mondjuk-ha szerencsém van:)-a tengerparton, fogorvosi rendelőben, sőt, még tetszett is, de aki szereti Ázsiát, annak így elsőre mondjuk a Párnakönyvet vagy, Kína esetében, modjuk a vörös Szoba Álmát ajánlanám.



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.33 Seconds