[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 223
Tag: 2
Rejtve: 0
Összesen: 225

Jelen:
Tagi infók Anna1955 Küldhetsz neki privát üzenetet Anna1955 Anna1955
Tagi infók Almasy Küldhetsz neki privát üzenetet Almasy Almasy


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
A szenvedélybetegség egy formája
parakalo

...a „pszichoaktív anyag” kifejezés kezd elterjedni. Eme kifejezés igen átfogó, hiszen magába foglal minden testi, lelki hatást és a szerek kóros használatát.


Drognak nevezünk minden olyan szert, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása alapján, amely a szervezet (azon belül is elsősorban a központi idegrendszer) működését befolyásolja. A befolyásolás mellett pedig a szerrel kapcsolatban függőség alakulhat ki.

A szakirodalomban manapság a „pszichoaktív anyag” kifejezés kezd elterjedni. Eme kifejezés igen átfogó, hiszen magába foglal minden testi, lelki hatást és a szerek kóros használatát.

A kábítószerekkel kapcsolatos társadalmi tudás igen szűk. Sok tévhiten és hiteltelen elbeszélésen alapszik. Kevés pontos, hiteles vagy tudományos háttér információval rendelkezik a mai ember a kábítószerekről. A társadalmi szokások és a büntetőtörvénykönyv szabályai is egyedi (marginális) helyzetbe hozza a kábítószerrel kapcsolatba kerülőket.

Abúzus: Egy – egy szer kóros használati formája. Ha az adott szert például nem orvosi javallatra alkalmazzák, vagy az érvényben lévő társadalmi normákat megszegik (ilyen például a fokozott alkoholfogyasztás).

Dependencia: Más néven függőség. A függőség gondolkodásbéli, érzelmi, viselkedési és filozófiai tünetek csoportja. Ez jelzi, hogy az egyén kémiai anyagot használ folyamatosan annak ellenére, hogy az problémát okoz a számára. Itt már ismételt droghasználatról beszélhetünk, mely általában megvonási tünetekhez, kényszeres drogkereső és droghasználó viselkedéshez vezet. Megjelenik a drog iránti sóvárgás, az úgynevezett „drog éhség” is.

Addikció: Ez tulajdonképpen a kóros szenvedély, maga a szenvedélybetegség. Az eufória kereső, kényszeres, egyformán ismétlődő viselkedés. Itt már kikerült az irányítás az egyén viselkedés szabályozása alól. Jellemzően a szer irányítja a személyt. A függőségi állapotnak az a formája, ahol a függőség súlyos, előrehaladott formában van jelen. Megkülönböztetnek kémiai és viselkedéses addikciókat.

A drogok hatását nagy mértéken befolyásolja a használó személyisége, lelkiállapota. Másként fog hatni egy stimuláló drog a depressziós és egy egészséges emberre. A drogok hatását a személyiség mellett a környezet is befolyásolja.

A droghasználat tünetei:
1. Tolerancia: Más néven ez a hozzászokás. Ez két dolgot jelent. Jelenti a fokozott dózisnövelést annak érdekében, hogy a kívánt hatás létrejöjjön. És jelenti azt is, hogy a megtartott dózis alkalmazása mellett jelentősen csökken az eufórikus hatás.
2. Megvonási tünet együttes a szer hirtelen abbahagyásakor jelentkező, elsősorban fizikai tünetek (pl. remegés, izzadás, csontfájás stb.).
3. Az eltervezettnél nagyobb mennyiségű anyag használata vagy hosszabb idejű használata eredményezheti azt, hogy a személy elveszíti a kontrollt a szerhasználat fölött.
4. A beteg állandó vágyat érez arra, hogy abbahagyja a szerhasználatot vagy, hogy nagyobb kontrollt gyakoroljon fölötte. Ezek általában eredménytelen próbálkozásokhoz vezetnek. A kábítószerfüggő többször megpróbál leszokni, ám függőség esetén újra és újra visszaesik.
5. Az egyén világa beszűkül, hiszen ideje nagy részét az anyag beszerzésére, az anyag használatára, majd a hatásból való felépülésre fordítja.
6. A társadalom számára az egyik legszembeötlőbb tünet az, hogy a személy fontos társadalmi, foglalkozási vagy szabadidős tevékenységeivel felhagy. Ugyanis nincs már sem ideje, sem kedve az anyagozáson kívül mással foglalkozni.
7. A szer használata annak ellenére folytatódik, hogy a személy tudja állandó vagy visszatérő testi, lelki problémák jelentkeznek, amelyeket az anyag okozott illetve erősített fel.

A rendszeres drogfogyasztás következtében előálló életstílus változások nagyon lényegesek. Megváltozik az ember személyisége, megváltozik a baráti kör összetétele. A drogfogyasztók általában sokáig tagadják, hogy kábítószeresek lennének, még önmaguknak sem képesek bevallani.



Ideje: Június 09, szombat, 14:04:08 - fullextra

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

Életünk napjaink

"A szenvedélybetegség egy formája" | Belépés/Regisztráció | 13 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: A szenvedélybetegség egy formája (Pontok: 1)
- Csilike Ideje: Június 09, szombat, 15:34:30
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Benne voltam en is egy csapatban, ahol nagytobbsegunk, (igen e is) drogoztunk. Nemelyikunk csak enyhe formaban, de voltak barataink akik eleg kemenyre vettek a figurat, es minden nap ontudatlansagig lottek magukat. En ebbol a csapatbol onszantambol kiszalltam, magam sem tudom miert, en azzal magyaraztam, hogy egy leendo nover nem drogozhat, az elvszeges, lenne, szerencsere eleg volt nekem ez kezdo lokesnek, de a volt baratom, es a csapat tobb mint a fele a mai napig hasissal ebred es fekszik... A szomoru az volt, mikor egyutt voltunk egy nap, es el kellett dontenunk hogy a birtokunkban levo 2300 FT-bol kenyeret vagy fuvet vegyunk e. Hat a fu gyozott. A volt baratom a mai napig allitja hogy nem drogfuggo....En viszont mar ezeloltt 5 evvel is tudtam hogy az. Sajnaloatos, hogy az ember az elvezeti szerek hatasa ala kerul, es elveszti az onkontrolljat, meg mielott felismerne a szer veszelyeit. Jo lenne hathatos segitseg, de igazan akkor van ha a drogozo rajon, hogy fuggo, ami ugyebar nem ilyen egyszeru, lasd a melleket peldat. Jo iras es tanulsagos parakalo. Gratulalok.



Re: A szenvedélybetegség egy formája (Pontok: 1)
- Eroica (ezüsttollacska@ t-online.hu) Ideje: Június 09, szombat, 17:03:34
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Nórikám! A Kábítószerellenes Drogprevenciós Multidiszciplinális Bizottság 1992-ben alakult Kecskeméten. Alapító tag voltam. Akkor még tranzitország voltunk, nem aktív fogyasztók(ill. alig) . Azóta rengeteg pénzt költött az állam a megelőző programokra, rengeteg előadást tartottak az iskolákban ,felvilágosítókat( a tanárok vajh keveset tudtak a dologról) de a sok beszéd nem sokat ért, pedig rengeteg pénzt öltek bele. Új kormány- új program, Egy helyben topogás. Én a tettek mezejére léptem, drogmentes bulikat szerveztem a fiataloknak, a drog helyett értelmes vetélkedőket, u.n. Diákbulikat rendeztem, pl. reap-versenyt, legőrültebb frizurakészítő versenyt, de.. a pénz szponzoroktól szedtem össze, mert az állam "csak" felmérésekre,szórólapokra és előadókra (igen) költött. Láttam pár másik város, pl. Pécs, Szeged munkáját, tapasztaatokat cseréltünk, de közös összefogás (otthon-,iskola, egészségügy, rendőrség , média stb. nélkül egy helyben topogunk, a drog meg terjed... terjed.. és öl!



Re: A szenvedélybetegség egy formája (Pontok: 1)
- blue Ideje: Június 09, szombat, 19:08:46
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Én is egyfajta drogfogyasztó vagyok. Be kell látnom, hogy fájdalomcsillapító nélkül nem megy, és a gyógyszerek is drog, sajnos. Hogy kitisztult állapotban milyen vagyok? Azt hiszem ugyanolyan, mint amikor 6 szem algofelx van bennem.
Nórika, a cikked nagyon jó, sajnos az illetékesekhez nem jut el. A drogosokat, illetve a leendő drogosokat a megelőzéssel lehetne megfoni, legalábbis szerintem, de ki tudja?

pusza: gaby



Re: A szenvedélybetegség egy formája (Pontok: 1)
- piroman Ideje: Június 11, hétfő, 12:54:30
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Drogos vagyok. Anyagozok. Aszongya: koffein (reggelente meg is döglenék egy kávé nélkül), nikotin (a kávéhoz), alkohol (általában csak pár üveg sör, de néha nagyon...), adrenalin (munkám és hobbijaim), szex (főleg), Full-extra (időnként, de akkor...). És ezeket még önmagamnak sem vagyok képes bevallani! :))) A személyiségem rettentő irányba változott: elhülyültem. :))) Viccet félre: rövid, szabatos, korrekt cikk. Segíthet azoknak a szülőknek is, akiknek a gyermeke most került a kockázati körbe. Üdv: piro.



Re: A szenvedélybetegség egy formája (Pontok: 1)
- Lacoba Ideje: Június 11, hétfő, 14:06:20
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Minden hasonló írással van egy bajom. Nevezetesen, hogy úgy indul, mintha mindenkinek el kellene jutnia valamilyen szerhez. Nem kell. Minden droggal kapcsolatos írásnak azzal kellene indulnia, hogy igazi élet csak drog-szer nélkül létezik. Azzal már csak kínlódás, imitáció. Ezzel szemben az írásod elején az első bekezdésben ebbe a kalapba soroltad mint szert /"a szervezet (azon belül is elsősorban a központi idegrendszer) működését befolyásolja"/ például az álmot, a tanulást, a szerelmet stb, hiszen ezek is befolyásolják a központi idegrendszer működését. Csak ezek természetes folyamatok, míg ezek természetellenes befolyásolása tartozik az általad felvetett témához. Ez hatalmas hiba. Légyszíves korrigálni.
Aztán írod: " A kábítószerekkel kapcsolatos társadalmi tudás igen szűk. " Nem értek vele egyet, hiszen a a normális életfunkciókkal kapcsolatos tudásunk kevés és ezért tévednek félre oly sokan.
Egy ilyen írásnak akkor van értelme, ha elrettenti az embereket, és kihangsúlyozza a lényeget, vagyis, hogy még véletlenül sem szabad hozzányúlni, mert azon pillanatban a normális életvitel, a normális ítélőképességünk odaveszik.

Edzői pályám során egyszer egy 12 éves gyerek az ezzel kapcsolatos beszélgetés során megkérdezte: Lacobá és akkor miért kell mégis azt a szert kipróbálni? Később kiderült, hogy az iskolában kapott egy hóttfekete reklámanyagot, amit elolvasott és számára az jött le (mit mondjak én sem lettem okosabb tőle) hogy úgyis mindenkinek ki kell azt próbálni.

Nos hát nem. Én azt mondom, hogy aki ilyen szerhez nyúl az eldobja magától a normális életet. Egyfajta öngyilkosságot követ el, szellemi életének öngyilkosságát, melyet igen gyorsan követ a a test fizikai leépülése is.



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.38 Seconds