[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 199
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 199


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Cím: Váratlan vendég-6.
Szerző: Angeli - Kelényi Angelika
(05-22-2006 @ 12:12 pm)

:
1.


A férfi némi zavarral az arcán állt a vaskapu előtt, a névkiírásokat tanulmányozva. Hoffmann, Cseres, aztán egy utazási iroda… Nem nyomta meg egyik gombot sem, körülnézett. Már kívülről is megállapította, hogy a ház omladozik, mindkét oldalán új, fényes kőből épített, csupa üveg banképület terpeszkedett, maguk közé szorítva, összenyomva az öreg, sötétszürke bérházat. Aztán az jutott az eszébe, hogy talán e két friss torony tartja meg a vénséget, hogy el ne dőljön, össze ne essen, mintha a két karját fognák támogatva… A férfi elmosolyodott saját gondolatain, úgy nézte ezt a romos épületet, mintha élő, lélegző lény volna, mintha egy rész lenne belőle, pedig ötven éve nem látta. Kerek ötven éve. A lépcsőház hajdani márványberakása megkopott, itt-ott darabok törtek le belőle, a lépcsőről eltűnt a szőnyeg, oldalán a mindig fényesre suvickolt sárgaréz rögzítővel, mely nem engedte összegyűrődni, most csak a csupasz beton bámult vissza arra, aki rálépett.

- Milyen ócska lett, milyen szegényes… pedig mintha nagy és… elegáns épület lett volna… - gondolta, és felemelte a fejét, felnézett, kereste a gipszstukkót, és a méltóságteljes rézcsillárt a plafonon.

A gipszstukkó megvolt, de a lámpának hűlt helyét találta. Helyette egy egyszerű gömb ült a stukkódísz közepén, szánalmasan ízléstelen látványt nyújtva. A férfi a liftet vette szemügyre: elvitték a régi, kovácsoltvas rácsot, mely ajtóként szolgált rajta, és egy szürkére festett vasajtót szereltek fel a helyére, az egészet felújították, modernizálták, mely lehetséges, hogy nagyobb biztonságot nyújtott, de elkeserítően mutatott. Felment az első emeletre, ahol ötven éve lakott, és elsétált az ajtóig, amelyre most „Juhász” volt kiírva egy műanyag táblácskára, és már az ajtó sem az ő ajtójuk volt. Kazettás, tejüveges divatos nyílászáró választotta el a lakást a külvilágtól. Nem akart bemenni. Eszébe sem jutott bekopogni, megnézni, hogy kik lakják egykori lakásukat, csak oda akart állni egy pillanatra az ajtó elé, felidézni a múltat, érezni az ötven évvel ezelőtti illatokat, hallani újra a hangokat… de semmit nem érzett, nem is hallott.

- Ej, de régen is volt… - biccentett a fejével, és megfordult az udvar felé, hogy lenézzen a jól ismert padra. A pad. Nem volt ott. A férfi forgatta a fejét, még ki is hajolt a rácson, hátha máshová tették, de nem. Nem volt meg. Aztán hirtelen meglátta a nőt. Az is észrevette őt, és rábámult:

- Segíthetek? – hangja élesen, elutasítóan csengett, a férfi érezte, hogy nem szívesen látják itt az idegeneket.

- Yes, please, I’m looking for…Óh. Bocsánat. – mosolygott zavartan, és magyar nyelvre váltott, amikor észrevette a nő összeránduló szemöldökét. – A gondnokot keresem. – mondta, bár sejtette, hogy éppen vele beszél. Az asszony seprűt tartott a kezében, kicsi volt, megviselt, a haja vörösen virított, melybe ősz szálak vegyültek.

Meglehetősen ápolatlannak látszott, az öltözéke kifejezetten előnytelen volt: feszes, lila színű pamutnadrágja, mint második bőr feszült telt combjain és méretes fenekén. Lila és zöld csíkos pamutpulóvere remekül illett ugyan színben a fent említett macskanadrághoz, azonban a nő alkatához a legkevésbé sem passzolt. A haja szanaszét állt, mint aki nem fésülködött egy-két napja, és a lábán viselt papucs is inkább tűnt koszlottnak, mint kifakultnak, vagy kopottnak.

- Az én vagyok. Mi tetszik az úrnak? – kérdezte, és intett a férfinak, hogy baktasson le a lépcsőn a vaskapuig.

A férfi udvariasan elmosolyodott, és lesétált a lépcsőn. Addigra a nő félig kinyitotta a vaskaput, és ott várta. Nem tárta ki az ajtót, éppen csak annyira nyitotta ki, hogy beszélni tudjanak, de az idegen ne férkőzhessen be az udvarra.

- A nevem Alex Buzas. – mutatkozott be a férfi. – Itt laktam, az első emeleten tizenhat éves koromig.

- Buzas… Búzás? – csillant fel a nő szeme, melyet ragyogva emelt a magas, jóképű idegenre. Búzás?

- Igen. Búzás Sanyi vagyok… talán…csak nem…Manyika? – döbbent meg a férfi, de egy pillanat alatt öröm költözött a tekintetébe. – Maga az? Manyika?

Manyi azonnal sarkig tárta a nehéz ajtót:

- Jöjjön, jöjjön! Jaj Istenem! Hát ezt sem hittem volna, nahát…! Jöjjön, jöjjön! Mamó! Mamó bújjon elő! Nem fogja elhinni, hogy ki van itt! – kiabálta a nő teljes zavarodottságban, futkosott az udvarban, és tiszta erőből sipákolt.

A férfi nyugodtan állt mögötte, némileg ő is zavarban volt a nagy felhajtás miatt, de ez rajta nem látszott. Megigazította világosszürke selyem nyakkendőjét, és várt. Várta, hogy az asszony abbahagyja az őrült rikácsolást, és rohangálást.

- Jaj! Nem számítottam ám vendégre! Most mit tegyek? Hát még csak meg sem tudom kínálni semmivel! Talán… ha készítek egy kis teát, azt talán… Mamó! Hol a francban van már? Jöjjön már elő, hát vendégünk van! – bömbölt tovább Manyi, hol Alex, hol a lakásajtajuk felé fordulva. A férfi látta, hogy Manyi nincs teljesen beszámítható állapotban, ami meglehetősen meglepte.

- Ilyen futkosást rendezni miatta! Mintha az angol királynő toppant volna be, úgy viselkedik ez a Manyi. – gondolta, de valahogy nem is bánta az egészet. Örült, hogy ennyire jóindulatúan fogadták, és örült, hogy épp Manyi az, akivel összefutott. Remélte, hogy él még valaki a házban a régiek közül, amikor elindult otthonról. – Otthon és itthon. Melyik, melyik? Vajon az otthonom még nekem ez az ország, ez a város, ez a ház? Vajon akarom én ezt, most, hogy láttam?

Itt tartott a gondolataiban, amikor előcsoszogott a lakásból egy öregasszony. Nagyon öreg volt, nyolcvanöt éves lehetett, de száznak látszott, a haja teljesen hófehérre változott az elmúl ötven évben, a háta meggörbült, az arcát ráncok sűrű szövevénye hálózta. A botjára támaszkodott, öreg, agyondolgozott kezei erősen szorították a görbe végét, mintha attól kellene tartania, hogy valaki elveszi tőle, és ő támasz nélkül marad. Szeme lassan, a rosszul látók alaposságával méregette a jövevényt, nem mosolygott. Komor arccal bámulta a férfit:

- Emlékszem. Az elsőn laktak. Az anyja rendes asszony volt. – mondta Mamó rekedt, fáradt hangján.

- Igen. Ott laktunk Mamó! Örülök, hogy emlékszik. – mondta a férfi.

- Emlékszem. A fejem még jó, ha a lábam cserbenhagyott is. – azzal az öregasszony lehuppant a lakás ajtaja mellett álló padra.

- Nahát! A pad! Azt hittem, hogy már kidobták! – élénkült fel Alex.

Manyi ekkor fedezte fel a beszédében az enyhe akcentust. Sejtette az első mondatokból, hogy nem Magyarországon lakik a férfi, de csak most tudatosult benne a dolog.

- Maga nem itt él, ugye? És a szülei, élnek-e? Mi azt hittük, hogy mind meghaltak, vagy börtönben ülnek… már elnézést, de abban az időben, ugye…

- Meghaltak. – mondta, de amikor látta a rettenetet a Manyi arcán, gyorsan folytatta. – Öt éve temettem el apámat, alig egy évvel élte túl anyámat. Anyámnak májrákja volt, apám pedig agyvérzésben halt meg. De hát nagyon öregek voltak, úgyhogy… Amerikában éltünk… illetőleg én most is ott élek hivatalosan.

- Most jött haza csak? Most először? ’56 óta? – kérdezte a kissé megnyugodott Manyi.

- Most. Eljött az idő, hogy néhány dolognak utánanézzek…

- No! Üljön már le egy percre, el ne vigye az álmunkat! Megyek, megcsinálom azt a teát, aztán meséljen! – tüsténkedett a nő, de a férfi nemet intett.

- Sajnos most nem tehetem, csak beugrottam a házba, meg akartam nézni, hogy áll-e még. – rápillantott elegáns aranyórájára. – Fél óra múlva már egy tárgyaláson kell lennem, úgyhogy most nem alkalmas semmiképpen…

- Akkor jöjjön vissza utána! Főzök ebédet is, vagy vacsorát, ahogy jobban tetszik… - pattogott Manyi.

A férfi látta az igyekezetet, meghatotta ez az erőlködés, amiről nem tudta igazán eldönteni, hogy minek tulajdonítsa, de azért jól esett neki.

- Nos…holnap visszajövök. Egyébként is szívesen hallanám, hogy mi történt itt, amióta elmentünk, és igazság szerint a lakások is érdekelnek, persze, ha van eladó…

- Van, van! Kettő is! Egész pofásak… Akkor holnap ebédre várhatom? – kérdezte várakozón a nő.

- Rendben. Egy órára itt leszek. Nagyon köszönöm a meghívást, igazán kedves Manyika! Akkor viszlát holnap! – köszönt el a férfi és kisétált az udvarból.

Kint, az utcán forrón sütött a nyári nap, szinte olvadt az aszfalt. Megborzongott. A benti hűvös után hirtelen megcsapta a meleg levegő, szinte letaglózta a hőmérsékletkülönbség. Levette drága öltönye zakóját és akkurátusan a karjára terítette. Elballagott hatalmas bérelt autójáig, kinyitotta az ajtaját, és beindította a motort. Nem ült még be, bekapcsolta a klímaberendezést, had hűljön a jármű. Vigyáznia kellett magára. Az orvos azt mondta, hogy nincs több esélye. Több infarktust már nem visel el a szervezete, a következő halálos lesz… Pedig még rengeteg dolga van…


Folyt. köv.



(1313 szó a szövegben)    (674 olvasás)   Nyomtatható változat


soman: (05-22-2006 @ 01:24 pm)
Sokat sejtető, igéretes folytatás. Megint sikerült kellőképpen felcsigáznod Angelika.

Angeli: (05-22-2006 @ 01:51 pm)
Szia Rozika! Tudtam, hogy átlátod! Na. Én ebben a házban dolgozom most, tehát innen az összes ihlet. Ezt látom, ha kinézek az ablakon. Itt lehetne jó szociofotókat készíteni.:-)))) Örülök, hogy tetszett.:-))

Angeli: (05-22-2006 @ 01:51 pm)
Szia Ottó! Örülök, hogy sikerült!:-))))))

csizi: (05-22-2006 @ 02:33 pm)
Tényleg jó! Jól írsz. Üdv.

Angeli: (05-22-2006 @ 02:51 pm)
Köszönöm Csizi! Örülök, hogy tetszik.:-))

Lacoba: (05-22-2006 @ 06:51 pm)
A nagy ugrás sem törölhet mindent. Kicsit sejtem a folytatást, de majd még biztos meglepsz valamivel Angelika.

Angeli: (05-22-2006 @ 07:03 pm)
Nem is töröl Lacobá, még csak most kezdődik a történet. Majd meglátod!:-)))

blue: (05-22-2006 @ 09:04 pm)
Angelikám a kíváncsiságom megvan, érdekel, hogyan tovább. Nagyon jó a történet, tetszett. pusza: gaby ))))

prayer: (05-22-2006 @ 10:23 pm)
Mit bánom én azt a nagy ugrást az előbb! Olyan jó ez a rész, hogy legszívesebben magam írnám tovább botladozó gondolataim, hogy mielőb olvashassam a folytatást! Igaz, abban semmi köszönet nem lenne. Hát türelmesen kivárom, míg az írónő a tollával teleszövi a papírt.

vp_rozika: (05-22-2006 @ 12:47 pm)
Szia Angelika! Köszönöm! Ez előbb bekövetkezett, mint gondoltam. Azt ugyanis számításon kívül hagytam, hogy ötven évet ugorhatsz is:-)). Elég szánalmas képet festettél a házról, a két hölgyről. Kíváncsi leszek, Sanyinak lesz-e kedve itt lakást venni? Egyfolytában csodálom a hű ábrázolásaidat. Ott éreztem magamat a bérház udvarán, nem csak azért, mert filmszerűen írod le mindig a környezetet, de a nyolcvanas években én is dolgoztam egy ilyen bérház sötét földszintjén évekig. Az irodám ablaka világítóudvarra nézett, úgy hogy ha kinyitottam az ablakot, érezhettem, ki mit főz az nap. Írásodhoz gratulálok és várom a folytatást! Rozika

Gyopa: (05-23-2006 @ 01:40 am)
Szia kedves Angelika! Rögtön mosdással kezdem. Elnézésed kérem, hogy nem azonnal szóltam hozzá, de tegnap kissé megromlott a hangulatom. Már bánom, hogy az előző fejezetnél bíráltalak. Az más kérdés, hogy te pedig a válaszodban még a nevemet sem írtad le. Ez egy nagyon szép, megható rész. Jól írod le, láthatóvá teszed az olvasónak az ütött-kopott bérházat. Minden szempontból kiváló írás, amit nem feltétlenül szánok dicséretnek, hiszen, te is és a Rozika is, ragyogó prózaírók vagytok. Köszönöm ezt az élményt, amiben részesülhettem általad. Győző

Angeli: (05-23-2006 @ 08:56 am)
Kedves Győző! Ne haragudj a neved elhagyása miatt, nem volt szándékos, ráadásul háromszor írtam meg Neked az üzit, mire elfogadta a gép. Fene tudja miért. Örülök, hogy ez a rész elnyerte a tetszésedet, remélem, hogy a következő - amit rögvest felrakok - sem okoz csalódást. :-)))))))

Angeli: (05-23-2006 @ 08:57 am)
Kedves Gaby! Nagyon jó esik, hogy kitartasz! Puszi!

Angeli: (05-23-2006 @ 08:58 am)
Kedves Zoli! Mindig meghatsz, ezért most azonnal felteszem a köv. részt. Köszönöm, hogy olvastad ezt is.:-)))

  

[ Vissza: Angeli - Kelényi Angelika | Művek listája ]

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.43 Seconds