[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 176
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 176


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Cím: Akiben megbújt a halál
Szerző: aranytk - Arany-Tóth Katalin
(01-25-2011 @ 11:01 pm)

:
AKIBEN MEGBÚJT A HALÁL
 
 
A vonat a mindennapok megszokott, természetes zakatolásával haladt pályáján ezen a szeptemberi hűvös délutánon is, mint az év bármely napján és órájában. A fülkék zsúfoltak voltak, és a nyomasztóan nehéz, elhasznált levegőben közönyös természetességgel keveredtek a sorsokról árulkodó illatok. A suhanó kocsikból, generációk montázsa tudatta a világgal a létezés tagadhatatlan erejét, ami ebben az elszigetelt mozgásban örökérvénnyel töltötte be a tér és idő közötti lebegést.
 
Az ablaknál egy ötvenes éveiben járó, erősen őszülő, szemüveges asszony bulvárt olvasott. Ismeretlen személyisége empatikus képességről árulkodott. Mellette egy kissé molett fiatal lány tanulmányozta színes sorkiemelő vonalakkal tarkított főiskolai jegyzeteit. A fiatal lány félhosszú, fekete haja gömbölyded vállára omlott, mely fehér blúzán kifejezetten tetszetősnek mutatkozott. Szűk, fekete nadrágot és egyszerű lábbelit viselt. Párnás kezein a fiatalság kisimult finomsága pihent, bal kezének gyűrűsujján aranyba foglalt, oválisra csiszolt cirkóniakő – talán eljegyzési darabként – ékeskedett. A lánnyal szemben ülő törékeny, negyvenes nő csendes szemlélődéssel, felváltva figyelte, hol a suhanó fákat, szántóföldeket, hol pedig utastársainak vonásait, mozdulatait. Megpróbált azonosulni az őt körülvevő közeggel. Mindenki számára türelmet parancsoló volt az állomások közötti monoton zakatolás. Összezárva, egymásra utalva várták a megérkezést.

A fülkébe hamarosan egy idős, sovány férfi lépett be. Két mankóját komótosan az üvegfal és az ülés közötti szűk sarokba támasztotta, majd szürke ballonkabátját magáról lassan levetkezve, remegő kezeivel a csomagtartó alatti kampós fogasra akasztotta azt. Kopott táskáját maga mellé helyezve lekuporodott a szemlélődő nővel szembeni, ajtó melletti ülésre. A nő tekintete akaratlanul is az idős bácsira terelődött, és ettől a pillanattól kezdve már csak ennek az elesett embernek a különös varázsa tartotta fogva az asszony figyelmét. Az idős férfi hamarosan viszonozta kedves pillantását, és néhány percen belül beszélni kezdett hozzá.
– Combnyaktörésem volt tavaly szeptember 9-én. Elestem az utcán. Azt hitték részeg vagyok. Senki nem segített fel – mondta alig hallhatóan. – Mentő vitt el. 5 órás műtét volt, csavarokat tettek belém. Azóta csak ezzel tudok járni – folytatta, miközben fejét segédeszközei felé biccentette.
A nő részvéttel hallgatta, miközben a bácsi életkorát próbálta magában meghatározni – 90 fele járhat – gondolta. A férfi fénytelen, szürkéskék szemeiben ott bujkált fiatalkorának megnyerő tisztasága. Szép ember lehetett… Lassú, fátyolos hangján felül kerekedett választékos beszéde, melyben jól felismerhető volt az eredendő kifinomultság. Arcának barázdáiba simult életének minden öröme és bánata.
– Tudja, sok gyógyszert kell szednem – folytatta, miközben hátitáskájának egyik rekeszéből kiemelt egy kopott nylon zacskót. Lassú mozdulattal vette ki belőle a barna gyógyszeres üvegbe készített tablettákat. Ölébe helyezte, majd újra a hátitáskában kezdett el kutatni. Egy gyűrött reklámszatyorba csavart, újságpapírokba bugyolált műanyag flakon került elő. A fehér műanyag csavaros kupakra helyezett fólia vastag gumigyűrűvel volt szorosan rögzítve, melyet lassan kezdett el lazítani, bontogatni. Percekbe telt, mire gondosan lefejtette a gumigyűrűt, és lecsavarta a kupakot. Remegő kezeivel markába borította színes piruláit, és szájához emelte őket. Néhány korty teát ivott rájuk, majd ugyanezzel a komótos lassúsággal bugyolálta vissza, s helyezte vissza táskájába az üveget. Egy becsomagolt apró, olcsó cukorka is előkerült valamelyik oldalzsebből, mely láthatóan jólesően olvadt szét szájában.
 – Megyek az orvoshoz, ellenőrzésre. Ceglédnél leszállok, és onnan busz visz majd tovább. Minden hónapban jönni kell. Fárasztó ez az utazás, de nem tehetek mást – mondta.
– Hány évesnek tetszik lenni? – kérdezte az asszony felbátorodva, mert sehogy sem hagyta nyugodni ez a kérdés.
– Mennyinek gondol? – kérdezett vissza az öreg. A nő zavartan próbálta leplezni tanácstalanságát, félve, nehogy túl sokat mondjon. Bár a nők sokkal érzékenyebbek a korukra, azért mégsem lenne illő, ha tapintatlan lenne az öreggel szemben.
– Nyolcvan felett lehet – válaszolt kisvártatva, miközben kedvesen mosolyogni próbált. A férfi nyugodt pillantásával jelezte, hogy közel jár az igazsághoz. – Nyáron töltöttem be a nyolcvanat – rebegte. Dolgos ember voltam. Apámnak földje volt. Megtanultam a földet tisztelni, művelni. 1930-ban születtem, ’52-ben elvittek katonának, ’53-ban pedig megházasodtam. Akkor kaptam egy év szabadságot! – mosolygott szelíden. – 1966-ban szoktam le a dohányról. Addig sokat szívtam. Elhatároztam, és letettem – nyugtázta fiatalkorának tettre kész akaraterejét.

Az ablaknál ülő középkorú hölgy egyre gyakrabban nézett fel újságja lapjai közül, és bele-belehallgatott a beszélgetésbe. Az öreggel beszélgető asszonnyal többször összenéztek, akinek a szemében ösztönösen feltörni akaró könnyeket leplezett az odafigyelés.
– Kérdezte a feleségem: „Mikor költözöl már fel?” Mondtam neki: „Mire leesik az első hó.” – tűnődött maga elé nézve, szinte suttogva az öreg. Szemeiben szomorúan tükröződött az emlékezés... Ráncos kezei mozdulatlanul pihentek ölében, körmei alatt a parasztság szent földjének nyomai. Talán észrevette, hogy a távolabbi hölgy is figyeli őt, és ránézett.
– Elkérhetem? – pillantott a színes újságra.
– Tessék csak nyugodtan – nyújtotta felé a szemüveges hölgy az újságot. A címlapon fedetlen testű fiatal lány árulta bájait.
 – Kell a reklám, hogy megvegyék – mutatott az olcsó fogásra, majd belelapozott, s pár percre elmélyült a sorok között. Szemüveg nélkül átsuhant tekintete néhány kivastagított címsoron, majd alig észrevehető gesztussal összecsukta az újságot. Mintha azt gondolná: „Már ezekben is csak olcsó, üres szavak vannak…” Illedelmesen megköszönte és visszaadta utastársának a bulvárt, és visszatért korábbi gondolatai, emlékei köré. Az asszony megrendülve hallgatta őt tovább, amint múltjáról mesél.

A vonat lassuló zakatolása, a szántóföldeket felváltó épületek megjelenése újabb állomás közeledtét jelezte. Hamarosan Cegléd. Az öreg elkezdett készülődni, majd kabátjáért nyúlt.
– Segítsek? – kérdezte segítőkészen a szemben ülő asszony. – Ó, dehogy! Boldogulok! Bírni kell. Máskor nincs segítség, ennek egyedül is menni kell – válaszolt illedelmesen és magára küszködte kabátját. Lassú mozdulatai egy örökkévalóságnak tűntek. Tarisznyájának csatjait gondosan leellenőrizte, mindegyik zárva van-e, és a vállpántokat eligazítva felvette terheit hátára. A pántokat egy zsinórral bölcsen összefűzte magán, majd így szólt: – Tudja, így nem csúszik le.
Mankóit leemelte maga mellé, és beléjük támaszkodva, leszállásra készen, az utasok felé fordult: – További jó utat és jó egészséget kívánok! Vigyázzanak magukra! – búcsúzott. Fátyolos hangját, törékeny testét, emberi tartását örökre magába zárta a nyolc személyes fülke minden zeg-zuga. Még a jegyzetei fölé hajló lány is odafordult az öreghez, és illedelmesen elköszönt. A törékeny asszony, aki egész úton hallgatta őt, elhúzta a fülke ajtaját – hogy legalább ennyit segítsen a távozónak –, és hasonló jókat kívánva intett utána. Szerette volna sokáig követni szemeivel az öreget, de nem volt rá alkalma. Csak az elmosódni látszó képek, visszacsengő szavak őrizték ottléte nyomát. Az asszony, könnyeit morzsolva, nagyokat sóhajtva nézett maga elé, majd az ablakon át kutatta a messzeséget. Tudta, hogy soha nem fogja elfelejteni ezt a találkozást.
 
Az embert, aki betekintést adott az életébe, s akit sohasem fog többé látni. Aki jó utat, és jó egészséget kívánt, s akinek méltósággal hordozott, maradvány életében már csendesen megbújt a halál.
 
 




(1076 szó a szövegben)    (1000 olvasás)   Nyomtatható változat


fényesi: (01-26-2011 @ 08:14 am)
Szépen, emberi (természetes) módon adtad vissza a történéseket. Felettébb örülök, hogy a prózaírás felé is teszel némi kitérőt! Érdemes! Ölellek! Jánosod

Anna1955: (01-26-2011 @ 08:35 pm)
Nem emlékszem, hogy valaha is olvastam tőled prózát... Igazi gyöngyszemmel mutatkoztál be. Gratulálok Katika. Szeretettel ölellek: Anna :)))

aranytk: (01-26-2011 @ 08:43 pm)
Drága Lenácska! Ezt az élményt át kellett, hogy adjam, annyira mélyen megérintett engem is... Köszönöm, hogy befogadtad! Ölellek, szeretettel!

Attila61: (01-26-2011 @ 09:33 am)
Kati! Én biztatnálak Téged a prózára is. Tollad bearanyozza az olvasók napjait. Remek. Ez a kis novellád szinte mint egy fotó vagy film, nagyon élethű. Szakközépiskolai éveimben minden nap két órát töltöttem vonaton, érdekes világ. Elmerülök emlékeimben. Szeretettel üdvözöllek! Attila!

aranytk: (01-26-2011 @ 09:34 pm)
Drága Jánosom! Köszönöm, hogy érdemesnek tartod a próbálkozásaimat, ez kedves biztatás nekem. Mivel én igen csak gyerekcipőben járok a prózaírásban, így felettébb jól esett az elismerő szavad. Köszönöm! Ölellek!

aranytk: (01-26-2011 @ 09:40 pm)
Kedves Attila! Figyelmed és türelmed megköszönöm, igazán kedves tőled, hogy ezt a hosszabb lélegzetvételt is elolvastad tőlem. Köszönöm a bátorítást, jól esik nagyon. A vonatozás egy különleges szemszögből mutatja meg a világot, és olykor maradandó élményeket is adhat egy-egy utazás... Ezt az élményt, tudom, egy egész életre kaptam, és jó érzés volt megosztani veletek. Köszönöm szépen szavaid!

aranytk: (01-26-2011 @ 09:43 pm)
Drága Miki! A rímeket most egy kicsit félretettem, utólagos engedelmetekkel... Köszönöm, hogy nem hátráltál meg, és elolvastad. S hogy nem bántad meg, azért külön hálás vagyok. Köszönöm!!!

aranytk: (01-26-2011 @ 09:45 pm)
Kedves Béla, pedig mindent elkövettem, hogy inkognitóban maradjak :)... Viccet félretéve viszont köszönöm az elismerő szavaid. Úgy érzem, azért kaptam az élményt, hogy tovább adhassam. Örülök, ha sikerült. Ölellek.

aranytk: (01-26-2011 @ 09:49 pm)
Drága Anna! Egy-két apróbb szilánkkal már próbálkoztam, de ez most egy hosszabb lélegzetvételű történet volt, ezért született belőle próza. Már ott, a vonaton tudtam, hogy így lesz... de kellett hozzá néhány hónap, hogy megérleljem a lelkemben. Felkavart most is, miközben írtam, hiszen újra éltem a pillanatokat... Köszönöm, hogy elolvastad hosszabb terjedelme ellenére! Ölellek, szeretettel!

mickey48: (01-26-2011 @ 10:15 am)
Nocsak-nocsak, vers-kisasszony, hát a rímek hun maradnak? :))) Kedves Barátom, nékem a negyvenes kissé ismerősebbnek tűnt, mint a nyolcvanas. Írásod könnyes gyönyörűség. Szeretettel - Miki

a_leb: (01-26-2011 @ 10:35 am)
Kiváló. Tisztelettel, emberséggel teli, olyan világokba enged betekintést, aminek szívesen voltam részese. Költészet ez, nem picit, nagyon erősen, hiába a próza forma, nem tudsz becsapni :-). Nagy élmény volt, Kati... aLéb

lena1: (01-26-2011 @ 12:10 am)
Csodálatios emberi történet, melynek valósága a mindennapokban rejtőzik. Szeretettel ölellek, drága Katika!

forgacspeter: (01-28-2011 @ 06:13 pm)
Nagyon tetszett, méltó emléket állít egy büszke embernek, örömmel olvastam, köszönöm!

aranytk: (01-28-2011 @ 10:08 pm)
Kedves Péter, én köszönöm, hogy megtiszteltél, és elolvastad! Szeretettel: Kati

naiva: (01-28-2011 @ 10:43 pm)
Drága Kati, ugyanolyan jól írsz prózát. mint verset! Élvezettel olvastalak, nagyon jó kis életkép! Sokat utazom, én is írtam párat a vonaton történt élményeimről!:)) Főhösödről érdemes volt mesélned! Gratulálok!:)) Puszi Zsuzsi

aranytk: (02-01-2011 @ 10:06 pm)
Drága Zsuzsim, Tőled, aki remek prózaíró, igazán megtiszteltetés számomra ez a pozitív vélemény. Köszönöm szépen :) Igen, én is sokat utazom, és bizony, sok megírni való történettel találkozik az ember az utazás során. Ez az egy, ez rendkívül mély nyomot hagyott bennem... és tényleg örülök, hogy megírtam. Köszönöm, még egyszer, Zsuzsika. Ölellek!

ho: (02-02-2011 @ 06:26 am)
Igen igen

aranytk: (02-19-2011 @ 07:24 pm)
Köszönöm...

  

[ Vissza: aranytk - Arany-Tóth Katalin | Művek listája ]

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.44 Seconds