[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 130
Tag: 1
Rejtve: 0
Összesen: 131

Jelen:
Tagi infók winner Küldhetsz neki privát üzenetet winner winner


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Cím: Kenyérillat
Szerző: Lacoba - Földi László
(01-10-2006 @ 01:54 pm)

:
Pék nem volt a falumban. A kenyeret maguk sütötték az asszonyok. Aki ezt nem látta, nem is tudja mit veszített. Nem minden nap – csak úgy hetenként – fogott össze a szűkebb családi asszonynép.

Előkerültek a fateknők, jöhetett a liszt, a kevéske só, az élesztő – eléggé undorító az íze – de kis cukrot, meg valami más port is csippentettek bele, aztán felváltva keverték. Nem volt kis munka, gyöngyözött a homlokuk, mint nyáron. Közben beszélgettek, az emberek szerint pletykáltak.

- Nagy lagzi voót a felveégbe'. Aszt monggyaók haórom disznoót vaógtak.

- Ne mond mó'… Mire való mó' ez a nagy flanc?…

- Ez a nagyravaógyoó, mó' megeint elszaóntott egy boraózdaónyit a Hosszú-fődben. De nem hagytam annyiba', visszaszaóntottuk.

- Hogy nem szeégyelli magaót, azok utón, amit neki tetteil.

- Majd megveri az Isten, ne feéjj!

- Hitted volna-e errő' a Pajaóró', hogy maór haórom zsaókeé' hozza a Diósró' haza a kroumplit?

- Pegyig azt beszeélik, Neki is lett vagy szaóz zsaókval.

- Haót azt hallottad-e, hogy a Marisra, meg Baórnaóbó' leselkegyik valami gazdag baónyaósz legeiny.

- Nem volt jeó neki a Józsi. Az meg Tarjaónbó' hoz valami menyecskeit, biztos, olyan affeéleit, aki gyorsan felhajintya a faraót.

Közben én – a nővéremmel – a két darab szabad hokedliből és a két sámliból elkészülök a legújabb vonattal. Az asszonynép igen fájlalja a vonat kéményének előbányászott kályhacsövet, így – nincs más hátra – marad az üres szöges doboz, ami ugyan nem kerek, de megteszi. Teljes gőzerővel haladunk. Én vagyok persze a mindenes, masiniszta (mozdonyvezető), kalauz, bemondó. Éppen csak az utas nem, de Erzsi, a Kati babájával teljesen megfelelnek erre a célra. Szegények a nagy sebességtől alig jutnak levegőhöz. A tavaly szilveszteri trombitából megmentett síp – ugyan nem teljesen a mozdony hangnemében – de szinte megállás nélkül szól. Gyorsan rá is unnak a hangzavarra. Erélyesen rendre vagyok utasítva… Csak hát így meg nem az igazi. Egyébként is – szerintem – már csak azért dagasztják a kenyérnek valót, mert még nem értek a végére a történéseknek. De már készítik a szakajtókat (szalma tárolóedény, mérete a kerek kenyér méretével egyezett, hiszen ezzel mérték ki) – nekünk két nagyobb és két kisebb van. De még nem rakják bele, mert kelnie kell. Hát ez is egy érdekes dolog. Hiszen a tészta úgy kel, ahogy mi fekszünk. Szépen bebugyolálják – mint a Zolikát, meg Dodit, az unokaöcséimet – semmi nem látszik ki belőle. Később még meleg helyre is teszik. Egyszer még azt is láttam, hogy a használaton kívüli dunnával be is takarták. Ez az, amire mindig azt mondogatták: a Dodoé. Őt sosem láttam még csak képen, mert ott fogták a németek a háborúban zenélni. Egyébként apu öccse, de már biztos jobban megy sora, mert csomagot is küldött. Volt benne egy csomó ruha, no meg egy síbakancs, fehér gumitalppal. Talán duplán is belefért volna a lábam, de kapcával jól kitömve: ez volt a környéken évekig az egyetlen nem durábel bakancs. Aztán volt a csomagban olyan csoki, hogy a lélegzetünk is elakadt a méretét látva. Ezt hívják tábla csokinak. Mindegy a neve, de olyan finom, még tán őrséget is kell állni, hogy valaki meg ne dézsmálja. És még valami. Ilyet sem láttam még soha. Ez a banán. Nem tetszetős – az biztos – hóttfekete (nagyon fekete) a külseje, és rágós is, amiből rájövök, hogy csak a belét kell megenni. Bár még odébb van, de ez a csomag nagyon karácsonyi mosolygóssá tett mindannyiunkat.

Az asszonyok keze közben már nem annyira, de a szájuk annál jobban beindul… Most én kerülök terítékre. Ezt nem szeretem. Hol agyon dicsérnek: Maór ismeri a szaómokat... Biztos joó tanulló lesz… Szeret óvodaóba jaórni… Aztán pedig: Alagutat aósott a csicsóka aló a szomszeidba… Oljan, mint a hesskereplye (egy erdei gyík-féle, de éppen lassúságáról nevezetes, pedig a népnyelv a gyorsaság mintájaként használta)… Egy heétyig is tud egy veégteiben keirdeznyi… Lassan mó' naponta keitszer kell foótoznyi a teérgyin a nadraógot…

Úgy döntök: nekem ebből elég. Már úgy is szinte kívülről tudom, hogy Erzsi következik. Róla persze még véletlenül sem mondanak semmi rosszat. No, de lehet, hogy én se nagyon tudnék, hacsak azt nem, hogy nem hagyja – időnként sem – ellébecolni a mosakodást, vagy hogy pillanatok alatt telebabáz mindent. Indulok a kemencéhez. A kapu mellett építette még Vitéz nagyapám. Hasonlít arra, amit a kovácsnál is láttam, tán még nagyobb is. Rendes téglakéménye, és négy lábon álló teteje van. Apu már begyújtott. Nem nagyon értem, miért kell este ilyen korán tüzelni, mikor csak éjjel, vagy hajnalban kerül bele a kenyér. A fával meg amúgy is elég sok a dolog. Mindenesetre nagyon jó meleg van a tetején. Kormi cicával most ide húzódunk, hiszen innét minden átlátható. Időközben szénfeketére sötétedett.

Valami észveszejtően jó illat cserkészi be az orromat. A másik oldalamra is alig fordulok, mikor jön az ébresztő szó:

- Kelj fel! Kész a kenyér!

Már pattanok is, mert még lekésem a bodakomat (kicsi, a maradék tésztából gömbölyűre görgetett tészta, mint a zsömle, de kenyértésztából). Ma sem tudom, hogy kerülhettem a kemence tetejéről az ágyamba, de most ez nem is olyan érdekes. A korgó gyomor – kis híján – elvisz a mosakodás mellett, de most azért megmutatom. Szó nélkül visszalépek. Kilegyintem a szememből a csipát, nehogy az a kapurekeszt is már felérő felvégi, megint odalökhesse nekem: te kis csipás!

Rohanok. Háromra veszem a tizenkét lépcsőfokot. Már az asztalon van a betévőnk. Két darab óriási. Akkora, hogy csak a késsé előléptetett szuronnyal lehet belőle szegni. Persze csak az után, ha megkapta a saját keresztjét:

- Köszönjük Urunk, hogy hozzásegítetted e kenyérhez családunkat. – Ragyog a teteje a tollseprővel rákent tojássárgájától. Aztán két kisebb cipó, alig nagyobb a kispárnámnál. És néhány bodak, ami olyan, mint a zsemle, csak kenyértésztából. Ma ez a reggelink. Kapunk a Dodo bácsi csomagjában kapott csukamájolajból egy-egy kanállal. Aztán szintén a csomagból anyu Ovomaltine-t (kakaó-féle) keverve a tejbe, kakaót varázsol. Fenséges a reggelink, mint mindig vasárnap, hiszen együtt a család.



(980 szó a szövegben)    (721 olvasás)   Nyomtatható változat


prayer: (01-10-2006 @ 02:12 pm)
Jó volt olvasni e sorokat! A nagyszüleim jutottak eszembe, akik erdélyből jöttek át, amikor az országról lecsípték azt a gyönyörű földet. Nagymamám is hasonló érdekes erdélyi ételekkel lepett meg minket gyerekeket. Nekem a kedvencem a gőzgombóc volt.

bogumil: (01-10-2006 @ 02:47 pm)
Nálunk úgy festett a dolog,hogy hetente egyszer.szerdán este mamám kiment a kiskonyhába,ahol befűtött a tapasztott,vagy rakott kályhába és a jakab cigány által faragott fa dagasztóteknőbe bekeverte,bedagasztott,élesztővel,sóva,eldolgozta,majd kenyérruhával letakarta és éjjel 11 óra felé ledőlt a kiskonyhában a dikóra.Hajnalban kétszer is felkelt,újra átgyúrta,dagasztotta a kenyeret.Öt órafelé kiszakitotta ,formába,szakajtókba rakta és begyújtott a búboskemencébe.Hatóra felé kikormozott,vonóval kihúzta a hamut és bevetette a kenyereket,kiscipókat,kenyérlángost.Mire felébredtünk jó meleg volt a szobábanGyorsan megmosakodtunk a lavórban,aztán körbeültük az asztalt. Mindenki megkapta a kiscipóját.Az a gyerekeké volt.Aztán kacsazsirral megkente a lángosokat és egy-egy csupor tejjel elfogyasztottuk a reggelit.Nálunk is szokás volt étkezés előtt elmondani egy áldást és keresztet vetni késsel a kenyér aljára.Aztán mikor kihűltek a kenyerek,belekerültek a fonott,lábakon álló kenyérkosárba és egy hétig ettük.Jó,olvasmányos volt az írásod.

mango: (01-10-2006 @ 02:58 pm)
Élvezettel olvastam... :)) Az a jóféle bodak... ;)

lacoba: (01-10-2006 @ 04:04 pm)
Őszinte örömmel töltenek el szavaitok! Hatalmas elégtétel ez nekem, hiszen már-már veszni láttam ezen értékeinket. Ezért örökítek mindent, amit még én átélhettem, megkóstolhattam illetve láttam, tapasztaltam. Megnyugtatnak kis történeteitek is, amit a lelketek kis emlékkönyvében azért Ti is ott őriztek, s nekem most sikerült kicsit megmozgatnom.

Bogika: (01-10-2006 @ 06:56 pm)
Én is szoktam kenyeret sütni a sütőben, kíváncsiságból, magamtól tanultam meg. De ez jóval keményebb és sűrűbb, mint a bolti. A régi kenyerek milyenek voltak?

lacoba: (01-10-2006 @ 07:16 pm)
Ma már leírhatatlannak tűnik, hiszen elvisz már bennünket az idő! Nos! Persze csak viccelek, hioszen itt a számban az íze. Leginkáb a Cora-ban kapható batyus-kenyér könnyed lazaságához hasonlíthatnám. Nem morzsolódtak, és tíz nap után is ehetők voltak, pedig csak egy erre a célra szolgáló terítőszerü rongyba tekerve tartották a szakajtóban, vagy a kis kenyértartó szekrényecskében.

blue: (01-10-2006 @ 07:34 pm)
Köszönöm, hogy olvashattam, nagyon tetszett, Nagymamám jutott eszembe, aki szintén sütött kenyeret kemencébe, isteni volt, mint a rétes is. Sajnos mielőtt még megtanulhattam volna a rétes elkészítését meghalt. Nagyon szerettem kint lenni náluk falun, el lehetett vonulni a világ zajától a csendbe, de rég volt, bár visszahozhatnám a gyerekkorom minden szépségét.

lacoba: (01-10-2006 @ 08:21 pm)
Gaby! Egy ideig rohannánk a jövőt, majd botladozva, s a végén... Nos viszont a lélek, azzal nehezebben boldogul az emberöltő meg-megállója. Ez a szép benne, hogy mikor már sejtve sincs, még mindig van.

Anna1955: (01-11-2006 @ 02:44 pm)
Kedves Laci! Embert és gyereket próbáló idők voltak ezek, de mára letisztultak az emlékek. Az én nagymamám is sütött kenyeret, meg nagy asztalokra terítve szárították a tésztákat, tarhonyát. Ők más asszonyi életet éltek, mint mi. Ma úgy tűnik nehezebbet, bár nem tudom, hogy ez igaz e így....Nagyon szeretem olvasni emlékezéseid...:))))

vp_rozika: (01-11-2006 @ 03:58 am)
Szia Laci! Írásod élvezettel olvastam. Tetszik, hogy veled együtt élhetjük a felidézett gyerekkorod szép és kellemes élményeit. Nekem is módomban állt igazi házi kenyeret látni... Emlékeim szerint olyan 3 kg-lehetett és gömbölyű, mint a cipó. Nagyon finom íze volt még csak úgy üresen is. Amit a legjobban csodáltam, napokig friss maradt, úgy hogy valóban nem kellett sűrűbben sütni, mint hetente. Azt sajnos nem láttam, hogy dagasztották, mert vendégségben voltam a családnál.Élményeid olvasva aranyos, életrevaló kis kölyök lehettél, olyan,akire büszke az apukája, anyukája. Köszönöm, hogy olvashattalak, Rozika

lacoba: (01-11-2006 @ 04:52 pm)
Anna köszönöm! Igyekezni fogok! Nem tudom benéztél-e a Magazinban ott is igyekszem kifejteni a tudományos és gyűjtőmunka eredményét arról a talán lelkileg tisztább korról. Öröm a figyelmed!

Lacoba: (01-11-2006 @ 07:48 am)
Rozika Drága! Köszi. Nem annyira biztos ez a jóság! Én sem és a gyerekek sem tudják az adott pillanatban eldönteni, hogy most jó-e az amit tesznek, vagy nem. Majd érzékeled, hogy én éppen ezeket is szeretném kidomborítani, segítve talán a ma gyerekének, aki olvashatja majd történeteimet. Megpróbálom az E-mailodra elküldeni az illusztrációt is, mert sajnos ide még nem tudok küldeni, de majd eljön annak is az ideje.

  

[ Vissza: Lacoba - Földi László | Művek listája ]

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.40 Seconds