[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 127
Tag: 1
Rejtve: 0
Összesen: 128

Jelen:
Tagi infók winner Küldhetsz neki privát üzenetet winner winner


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Cím: A drótos tót
Szerző: Lacoba - Földi László
(01-23-2006 @ 01:43 pm)

:
Zagyva, kis falu. Mivel út sem vezet teljesen át rajta, még azt is mondják: ez egy zsákfalu. Azonban ez legkevésbé sem zavart bennünket: zagyvaiakat, hiszen emellett két gyár – a Feszi és az Erőmű – található nálunk, aztán két bánya – a szomszédságban Inászón és Rónán, az asszonyoknak meg ott volt a csemete (az asszonyok munkahelye volt erre, fiatal facsemetéket ültettek a kivágott fák helyére), no és persze az erdészet. Szorgalmi feladatként pedig a megannyi földparcella. Valósággal ragyogott a környék a munkától. Még a városból és a környékbeli településekről is ide jártak dolgozni a népek. Büszkék is voltunk, amire – foltos gatyában, kék munkásruhában, svájcisapkában (az ’50-es évek jellegzetes viselete volt, felül kis villámhárítószerű nyúlványkával, melyre lyukas kétfillérest húztak), durábel bakancsban (disznóbőr, keménytalpú munkásbakancs, de szinte mindenhová ezt használták), az egy ünneplő – ez volt a temetési is – sötétruhában – büszke lehetett a sem nem gyári munkás, sem nem paraszt falunép. Mindenünk meg volt – talán a pénz volt kevés, de szűkösen abból is ki kellett jönni. Két bolt – amíg az Andris bá’-é is ment, három – egy húsbolt, egy kocsma. Aztán volt a faluvégén kovács, daráló mester, erre lejjebb pedig ács, asztalos, borbély, cipész, kőműves. Nem volt gond a fuvarozással, szántással sem. Többeknek volt lovas-, vagy tehenes szekere. Néha az egekig megrakták szalmával, szénával, hogy mikor a leszorító kötél mellé ültettek, úgy tűnt, mintha a házak tetején baktatnánk. Alig lehetett olyan baj, gond, vagy csak egyszerűen munka, amit valamelyik ördöngös kezű mester ne oldott volna meg.

No, azért néhány mesterség úgy vándorolt hozzánk. Ilyen volt a drótos tót is. A hátán egy egész műhelyt cipelt. Már messziről hallani lehetett, mikor közeledett:
- Fazokat foouuóódoz! – kiabálta. Nem is kiabálta, inkább énekelte. Apu aztán át is írta ezt a dallamot zenekarra, csak ott más volt a szövege. Erre iiiiinnnnni kell! Aztán minden zeneszünet előtt bejátszották. Nagy sikere volt. Az öreg tót nem is sejtette, hogy mit alkotott.

Jött ám a hang nyomában a mester is. Eleinte úgy gyalogosan, aztán később biciklire is fel vitte az Isten a dolgát. Anyu már előkészítette – hetekkel előbb – a megmentésre szoruló edényeket. Az aranykezű tót pillanatok alatt varázsolt a furcsa háti ládájából műhelypadot. Olyan szerszámokra csodálkoztunk rá Karcsival, amilyet még sohasem láthattunk. Gömbölyű kalapács, középen lyukas lyukasztó, befelé gömbölyített célszerszám, aztán egy kis ülő, ez hasonlít a kaszaveréskor használthoz, de ezt különféle bevágások, lyukak, domborulatok, nyúlványok díszítették, no és persze egy kicsit nagyobb is volt. No és kiderült az is, hogy az a drót – amit szépen karikába tekerve visz – nem drótozásra kell, hanem abból vágja a szegecsnek valót. Nem is gondoltuk volna, hogy erről kapta a nevét a mester. Aztán meg arról, hogy alig lehetett érteni mit mond. Nem is annyira azzal volt a baj, amit mond, hanem ahogy a szavakat sorba rakta. Nagyon megkuncogtuk mondatait: Van neked is az a kalapócs?… Megkopi az ember, oztan konnyú a szogecs lyukba menni… Nem hosszú, nem rovid vóg az a drót, úgy lótszik szep gombolyú a fazok alatt az a fóton szogecs… Nagyot nóttel tavaly, a filed is jobban elóllja magót, ejnye no, a hasad meg nem hízta…

A keze járt közben is rendesen, mikor a szavakkal viaskodott. Valami erős ollóval éppen méretes foltot vágott a lemezből, letakarította a lyukat, meg is csiszolta. Előbb minden lyukat és foltot előkészített, méretre, formára próbálgatott, alakított. Akkor kérte a fizetség első részét:
- No. Gyorsan. Mondd anyód: kenyer, szalona, hagyma, elibbe van az kicsi erós, a vegibe meg szeretem az oreg tót a finom borocska.
Édesanyám már ezt is tudta. Elő volt készítve, de az öreg nem jött az asztalhoz. Úgy szerette – mint az aratáson – kézből. Sorjában mindent eltüntetett. Ilyenkor mindig előadta, hogyan járt szegény tót egyszer, gazdagéknál:
- Menni, hogy szokós, mikor kell. Ertem a nagyon haóz, van az a sok lyukas fazok. Csinalom az enyem munka. Oztan felibe, megjon az minden is. Palinka, kenyer, szalona, hagyma, borocska. Kepzelitek tóle: palinka – cefres, kenyer – kókemeny, szalona – avas, borocska – ecetes. Merget vett az oreg tót, mindene osszefog, oztan otthagyni a gazdag haóz, meg a sok lyukas fazok.

A munka látványosabb része még hátra volt. Még egyszer végig próbálgatta, nincs-e valami hiba. Aztán valami kovászszerű anyagot kevert, rákente az edényre kívül-belül, szembehelyezte a két foltot, át a lyukon a szegecset, és gyönyörű gömbölyűre kopácsolta. Ha a sarkon volt a lyuk szépen odadolgozta, hogy kövesse az edény formáját. A végén, szélsebesen összepakolt aztán már búcsúzott is:

- No, Klari! – Név szerint ismert mindenkit, pedig nem idevalósi. – Ennyi fazok, ennyi lyuk, ennyi forintok. Az osszesen ot forint. – Máris a kapuból köszönt vissza. – Aggyon enni gyerek rendesen, legyen nagy. Az a viszontlatas, jon az oreg tót az ujev, mikor jon az viragok.





(779 szó a szövegben)    (972 olvasás)   Nyomtatható változat


Angeli: (01-23-2006 @ 02:07 pm)
Kedves Laci! Köszönöm, hogy olvashattam a drótos tótról. Én sokat hallottam a régi mesterségekről a dédanyámtól, de a mostani fiataloknak szerintem fogalmuk sincs arról, hogy mit csinál egy kádár, vagy bognár, vagy ugye a drótos tót. Nem beszélve arról, hogy élmény olvasni minden sorodat. Üdv: Angelika

soman: (01-23-2006 @ 03:21 pm)
Különösen tetszett, ahogy sikerült visszaadnod e kihalt mesterség képviselőjének a szavajárását. Remek írás, elraktározandó a jövőnek!

lacoba: (01-23-2006 @ 04:03 pm)
Angeli nagyon örülök, hogy olvastál! Igyekszem minden feledés-veszélybe került hagyományt, mesterséget, szokást, tevékenységet megörökíteni a magam eszközeivel.

lacoba: (01-23-2006 @ 04:04 pm)
Soman, ez volt és ma is ez az egyik nagy célom. Ha benézel a a mail-ba akkor az illusztrációt is láthatod.

vp_rozika: (01-24-2006 @ 05:00 am)
Szia Laci! Olvaslak rendszeressen, akkor is, ha hszt nem mindig van időm írni. Írásod, mint mindig nagyon értékes és tetszik. Mostanában kevesebbet jutok géphez, és kicsit beleástam magam a barangolásba is. Rengeteg érdekes információ van minden felé... Csak idő nincs mindenre. Maradok hű olvasód, Rozika

lacoba: (01-24-2006 @ 07:23 am)
Rozika örülök, hogy ismét egy eltűnt szakma - legalább egy gondolat erejéig - újraéledt, s annak is hogy olvastad.

Anna1955: (01-24-2006 @ 08:56 pm)
Ismét a gyermekkorom juttattad eszembe.... Nagyon szeretlek olvasni....:)))))

lacoba: (01-24-2006 @ 09:19 pm)
Anna, nekem pedig öröm, hogy megtisztelsz. Nagyon fontos nekem, hogy ezt a mesterséget is megörökíthettem, illetve az akkori mindennaposnak mondható hangulatot még sikerült félre tennem az utókornak. Köszi!

  

[ Vissza: Lacoba - Földi László | Művek listája ]

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.37 Seconds