[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 110
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 110


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Cím: Ilonka néni titka
Szerző: Lacoba - Földi László
(02-25-2008 @ 05:47 pm)

:
Ilonka néni titka

Sosem értettem, hogyan lesz, válik öreglánnyá, vénlegénnyé valaki. Kicsit zavaros, lehetetlennek tűnő, misztikus elképzeléseim voltak - az olvasmányaim miatt még fiatal koromban - erről az egészről. Plátói-szerelem, fronton maradt udvarló, elhagyott szerető, nős gavallér... Nem értettem. Házas emberként aztán még úgysem fért a fejembe, ki és miért nem kér ezekből a rendkívüli örömökből. Ráadásul az öreglányság, vénlegénység valamiféle elszigetelődést is jelentett a külvilágtól. Legtöbbször még a környezettől is. Hatalmas rejtély volt előttem ez az egyedül élés.

* * *

Kellemesen süt szembe a Nap, ebben a korán beköszöntött tavaszban. Már csicseregnek a madarak, imitt-amott kizöldellt az árok partja, és előkandikált már néhány fillérkevirág a védettebb helyeken. „Lesz ennek még böjtje is” - mondogatta ilyenkor édesanyám. És általában volt is. Reméljük idén nem lesz. Hátam mögé teszem a bon-bont, nehogy megolvadjon mire odaérek Ilonka nénihez. Igen. Ilonka nénihez tartok. Őhozzá, akit a környéken Kutyás Ilusnak, bolondos vénlánynak hívtak, és mindenféle csúfnevekkel is illettek. Amikor még sok cicája volt, azt mondták rá: Büdös Ilon, de ennek már vége, mert mikor elütötte – állítólag - a kedvenc cicáját valaki, megfogadta, hogy nem fogad be több kóbor macskát. Így lett. Azóta van egy földszintes korcs, vele osztja meg – úgy beszélik – még kifőzdéből hozott ebédjét is. Természetesen ez is az erdőn kóborolva csapódott hozzá. Öreg kutya. Már alig bírja vonszolni magát.

Csengetek, a belsőudvar egyik földszinti lakásának ajtaján, persze mire átvergődök a takarosnak nem igazán mondható kis előkerten, melyet szinte teljesen benőtt már az aranyeső- és orgonabokor. Elég csálén áll az ajtó, és néhol már táskásodik rajta az ezredik festékréteg. Valószínűtlenül ronda-barna. Félrehúzódik kissé a függöny, majd fordul a kulcs a zárban.
- Kezét csókolom Ilonka!
- Jó napot fiatalúr!
- Nagyon csinos ma – nyugtázom a láthatóan frissen dauerolt haját.
- Ne bolondozzon már! Hol lennék már én vénségemre csinos – szerénykedik, pedig korához képest valóban jól tartja magát. Úgy érzem a ráaggatott szóbeszéd teszi őt sokak szemében csúnyácskának, pedig azt is hallottam, hogy valaha még bál szépévé is választották.

Alig férek be az ajtón a rengeteg virág miatt. Amerre lát az ember mindenütt cserepek. Észreveszi zavarom, és kérdés nélkül is válaszol:
- Tudja, nekem ők a családom. Nagyon szeretnek engem, én pedig őket – mondja miközben mutatja az utat. - No, és persze Bungyi – mutat a fotelre, ahol az öreg kutyus szunyókál. Kicsit megbillenti fülét nevének hallatán, és résnyire nyitja szemét, majd nyugtázva, hogy minden rendben, visszaszendereg. A falak tele vannak képekkel. Szentképek, családi képek, képeslapok. Az egész olyan, mint dédinagymamám szobája volt annak idején. Magasra ágyazott ágy, mindenen kézimunka, még a legkisebb csecse-becse alatt is apró terítő. Lassan az a meggyőződésem, hogy itt már még egy kép vagy ajándéktárgy el sem férne, de azért előhozom a hátam mögül a bon-bont.
- Ezt magának hoztam Ilonka.
- Jaj, nem kellett volna magát költségbe vernie fiatalúr! – szerénykedik, de mindjárt el is teszi a szekrénybe, hogy az apró asztalkán, ami mellett a két fotel van, maradhasson a már odakészített kis cipős doboz. - Foglaljon helyet.
- Köszönöm. Nagyon sok szép virágja van Ilonka – próbálom oldani a pillanatnyi csendet, de nem sokáig kell ezen fáradoznom, mert rákezdi.
- Tudja, fiatalúr! Azért kértem, hogy jöjjön el hozzám, ahol még férfiember nem igen járt, mert nem akartam a sírba vinni a titkot. Életem legnagyobb titkát – enyhén csillogni látom a szeme sarkát, miközben képeket és családi leveleket, lapokat mutatja. Mindegyikhez van hozzáfűznivalója. Egészen addig, amíg egy külön kis csomagocskára kerül a sor, egy gondosan hímzett kis vászontasakban. - Ez az én nagy titkom...

* * *

Egy kis Újpest széli kolóniában laktunk édesanyámmal, és a háború átkaként árván marad három testvéremmel. Nagyon rossz körülmények között éltünk az ötvenes évek elején, mert anyukám nem nagyon kapott munkát, csak ritkán mehetett a tehetősebb környékbeli szomszédokhoz takarítani, kertet rendbe tartani, vagy néha ásni, kapálni. Ebből kuporgatta össze, hogy mi szépen, takarosan járhassunk iskolába, és legyen mindig valami kis levesnek való. Nagyon sokat segítettek a szomszédok, amikor már nagyon bajban voltunk, és a boltos, a hentes is kedvesen adott hitelt, mert tudták, hogy édesanyám a föld alól is megadja.

Aztán, később szívesen hívták őt - majd ahogy felcseperedtem engem is a boltba - segédkezni. Nagyon szerettem eladó lenni. Felemelő volt, hogy mindenkinek azt adhatok, amit kér, és a végén össze is számolhattam mennyit kell fizetnie. Nagyon elégedett volt velem Kón bácsi. Mindig megdicsért, és minden napra megvolt a kenyerünk, egy kis zsír, liszt, vagy éppen, amiben hiányt szenvedtünk. Hatalmas segítség volt ez édesanyámnak és a testvéreimnek. Rövidesen nagylány lettem, és gondolni sem lehetett arra, hogy tovább tanuljak mint legidősebb lány. Az iskola után már rendszeresen dolgoztam boltban, és az aranyos Kón bácsi már pénzt is adott minden szombaton. Ebből gyűjtögettem a kelengyére valót, pedig még nem nagyon néztek rám a legények. Úgy ahogy egy eladósorban lévő lányra kéne nézniük. Nekik csak Ilonka voltam, a boltos, pedig én már akkor kiszemeltem egy magas, erős, izmos, hátrafésült hajú fiatalembert. Úgy hívták: János. A nagy házak építkezésén dolgozott. Kőműves. Nagyon jó szakma. Mindennap bejött délben, vett egy kis kenyeret és egy darab szalonnát, mi egyebet. Nagyon rosszul esett, hogy sosem nézett a szemembe, csak kért, és fizetett, úgy hogy néhány fillért mindig otthagyott a kis üvegtálcán. A nyáron aztán egyszer összeért a kezünk, és a következő pillanatban a szemünk is összegabalyodott. Nagyon megriadtam, hiszen mindenem el kezdett égni, s ő is kicsit zavarodottnak látszott. Este megvárta míg bezártam a boltot. Szerelmes lettem, és ő viszont. Nagyon repült velünk akkor minden. A legkisebb szabadidőnket is a Tabánban, a Várban, a Budai-hegyekben töltöttük, és szaladtunk, rohantunk, égtünk egymás karjaiban, csókjaiban.

A következő nyárra terveztük az esküvőt. És akkor jött ez a sötét ősz. Nagyon zavaros volt abban az időben a helyzet Pesten. A belváros felől szinte folyamatosan lövések hangját hozta a szél, a rádió sem sugárzott adást, a hazatérő munkások pedig hatalmas harcokról, halottakról, sebesültekről, tankokról beszéltek, és arról, hogy már szinte minden gyár leállt, és az iskolákban sincs tanítás. Azt is mondták, hogy forradalom van, meg azt is hogy ellenforradalom, de ennek csak a szele járt ide a város szélére.
Jánosék is csak néha dolgoztak, mert mentek tüntetni, aztán gyalog sokkal több időbe tellett az út a munkásszállóból ki, illetve vissza is. Azon a novemberi napon sem dolgoztak. Tüntetni mentek, én pedig – mint ilyenkor mindig – tövig rágtam a körmöm. „Jaj, csak baja ne essék! Vigyázz rá Uram”. Azon a novemberi napon. Nem jött János. Éjjelig vártam, s aludni sem tudtam, mert minden pillanatban azt vártam, hogy kopog az ajtón.
Nem jött. Aztán másnap sem, harmadnap sem. Egy hét múlva sem. Akkor mentem ki az építkezésre. Bár ne tettem volna. Megtaláltam egy fiatalembert, akivel többször is együtt láttam, s ő ennyit mondott:
- János ott maradt. János nagyon szerette magát Ilonka...
Forgott velem minden, és nem tudom hogyan kerültem a templom lépcsőjére. „János ott maradt. János nagyon szerette magát Ilonka.” Csak ez volt a fejemben, nem tudtam gondolkodni, semmit sem tudtam. Felállni sem, mozdulni sem. Édesanyám hajnalban talált rám.

* * *

Már tíz év telt el a novemberi nap óta. Nagyon nehéz évek. Egyedül. Mindennap kijártam abba a temetőbe, ahol még a neve sem szerepelt. Mindennap friss virágot vittem a jeltelen sírra. Mindennap kisírt szemmel töltöttem a szabadidőmet vele. A szerelmemmel. Sokszor szerettem volna én is már virágot kapni, de gyenge voltam, vagy tán erős, ahhoz hogy megtegyem.

Nagyon szép napos időben ültem azon a 1967-es nyári napon is a temetőben. Virágjaimat elhelyeztem, s gondosan eltakarítottam a már elhalt szirmokat, leveleket. Gyönyörködtem a szép csokor színeiben. Most nem sírtam. Egyszer csak léptek zajára lettem figyelmes. A hátam mögül. Nagyon ritkán jött ide valaki. Szinte soha. A lépések egyre közelebbről sercegtek, majd elhaltak. Megállt. Valaki megállt mögöttem.
- Ilonka! Én vagyok! - mondta egy alig hallható hang, egy ismerős hang, egy nagyon ismerős hang. Nem mertem megfordulni, hiszen az nem lehet, kezdtem úgy gondolni hallucinálok, vagy megkergültem. Amikor a hang újra szólt. - Igen, én vagyok az Ilonka. - Szélsebesen megfordultam. Ott állt. Nem tudtam megszólalni, nem hittem. Végigmértem tetőtől-talpig a gyönyörű öltönyt, s benne őt. Nem hittem a szememnek.
- János – nyikkantam meg alig hallhatóan. - János biztos, hogy nem hülyültem meg?
- Nem. Én vagyok Ilonka – mondta, de valahogy óriási terhet viselt szavai között. Rohantam felé, kezét széttárva ölelt, és hajamat, homlokomat folyamatosan csókolta. Zokogtunk. Nagyon. Már egy ideje így álltunk, mint egy újraöntött szobor, amikor ismét megszólalt. - Azért jöttem, hogy tudd! Nem én voltam ott abban a ruhában. Nem én haltam meg, hanem a barátom, akivel ruhát cseréltünk, hogy este megkérhessem a kezed az ő ünneplő ruhájában. - Még jobban sírni kezdtünk. Mindketten. - Aztán rosszul alakultak a dolgok. A kabátzseb személyi igazolványa másik emberré tett, s nyugatra vitt, így már nem lehettem az, aki voltam.
- De miért nem írtál? Miért nem üzentél? Miért nem? - és tiszta erőmből vertem a mellét, hogy a kezem is belefájdult. - Miért nem? - rohantam el, és leborultam a névtelen sírra. Minden ellenem volt, forgott a világ.
Majd egy idő után ismét ropogni kezdett a temetői út. Kezét a fejemre tette, én elkaptam. Majd újra, és annyit mondott:
- Bocsáss meg Ilonka! Bocsáss meg! Tudom, hogy nagyot vétettem, de mégis el kellett jönnöm elmondani, hogy enyhítsek lelkemen, de már sohasem lehetek az, aki lehettem volna. Bocsáss meg! - nem kapott választ. Nem néztem rá, nem tudtam rá nézni. Gyűlöltem.

Már csak akkor emeltem fel a tekintetem, amikor a temetőkapuban egy asszonnyal perlekedett valami flancos nyelven, s beszálltak az autóba...

* * *

- Ez az én nagy titkom – törli meg szemét Ilonka. - Magára bízom, mert magában bízom, hogy majd ha már nem leszek, mindenki megismerhesse a bolondos vénlány titkát.





(1584 szó a szövegben)    (684 olvasás)   Nyomtatható változat


mango: (02-25-2008 @ 06:08 pm)
Itt voltam, Lacó bá...

Lacoba: (02-25-2008 @ 06:26 pm)
Örülök Anikó, hogy megszereted a prózát is.

mango: (02-25-2008 @ 06:28 pm)
...hát, azt nem mondtam :) :) De Rádkattintottam, - és győzött az írás: végigolvastatta magát ;) Azért igazából én megmaradok vers-rajongónak :)

lulin: (02-25-2008 @ 08:12 pm)
A prózaversenyes topicban is olvastam már ezt az írásod, és gondoltam, nem rejtem véka alá, hogy amennyiben szavazhattam volna (sajnos nem tehettem, mert újonc vagyok még), biztosan benne lett volna az általam legjobbnak ítélt háromban! :) Szerencsére nem volt szükség a voksomra, így is megnyerted. :)Gratulálok!

Anna1955: (02-25-2008 @ 08:59 pm)
Megérdemelten győzött kedves Lacibá...:)))) Gratulálok..:))))

AngyaliAndi: (02-25-2008 @ 09:36 pm)
Gratulálok hozzá, valóban fantasztikus!:)))))))))) Puszillak!

erda: (02-25-2008 @ 09:54 pm)
Örülök, hogy hozzájárulhattam a győzelemhez, mert nagyon tetszik az az egyszerű, emberi hang, az a közvetlen stílus, amit használsz. Gratulálok! :))) Éva

soman: (02-26-2008 @ 05:19 am)
Én most olvastam, nagyon jó lett Laco bá, gratulálok!

anyatka: (02-26-2008 @ 06:23 pm)
Lacoba gratulálok!:)))

a_leb: (02-26-2008 @ 07:46 am)
Lacibá, én pocsék prózás vagyok, még olvasónak is, de ez nagyon tetszett. Gratulálok. aLéb

Angeli: (02-26-2008 @ 08:14 am)
Megint elvarázsoltál. Még jó, hogy regel egyedül vagyok az irodában, mert bevallom, elpityeredetem.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:25 am)
Értem Anikó, persze vannak erős kötődések. Pedig a próza valami mást mozgat meg az emberben. Én mindkét oldal-párti vagyok.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:29 am)
Lulin köszi, hogy olvastál. Nem csupán ez a szándék, hanem a verseny csak alkalom, hogy egy régen lappangó jegyzetből novella, elbeszélés legyen. Az igaztörténetek kicsit nehezebben formálhatók, sokkal szűkebb a mozgástér, és ezt kell valahogy úgy összehozni, hogy olyan olvasmány legyen, ami megfogja az olvasót.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:31 am)
Köszi Anna! Jó érzés, de a fontos, hogy úgy sikerült a történetecskét megformálni, hogy bizonyos érzelmi szálak is érzékelhetők legyenek. Mindig öröm, amikor sikerül.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:32 am)
Andika én mindig igyekszem a jegyzeteimből kihozni, amit lehet.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:33 am)
Erda örülök, hogy tetszett.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:35 am)
Szemilla köszi, jó témára talán kicsit könnyebb.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:35 am)
Ottó ebben ennyi volt, aztán lehet, hogy még alakul.

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:36 am)
Béla nincsenek pocsék prózások, csak még nem jöttek rá? HI, no köszi!

Lacoba: (02-26-2008 @ 08:37 am)
Angeli, nem mindig rózsás a kerítés. Sajnos.

hori: (02-26-2008 @ 09:58 pm)
Érdekes történet és jól megírtad! Gratulálok!

lulin: (02-26-2008 @ 10:04 pm)
Lacoba, sejtettem, hogy nem a győzelem volt a szándék! :) Azt hiszem, elsősorban mindenki magának ír, a maga örömére, persze törekedve arra, hogy gondolatait a lehető legtökéletesebben öntse formába (ami ugye elég szubjektív). Az meg már külön öröm, ha az olvasót is megérinti az iromány.. (Legalábbis én így vagyok ezzel.) Mégegyszer gratulálok (elsősorban az íráshoz, és csak másodsorban a győzelemhez)! :))

szemilla: (02-26-2008 @ 12:20 am)
szívből gratulálok! megérdemeltem lett a legjobb!

kiralylany: (02-27-2008 @ 09:35 pm)
Most csavartál egyet a lelkemen ezzel az írással... De jó, hogy visszajöttem érte! (Napok óta készültem, hogy elolvasom, de sosem volt elég időm. Most lett. Nagyon ott van!)

Lacoba: (02-28-2008 @ 06:22 pm)
Köszönöm anyatka.

Lacoba: (02-28-2008 @ 06:24 pm)
Örülök, hogy itt jártál Lara. Nem mindig szép az út, néha rögös.

  

[ Vissza: Lacoba - Földi László | Művek listája ]

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.32 Seconds