[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 264
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 264


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
A bortudomány legújabb forradalmi terméke

 Az úgy volt tisztelt, és szívemnek mindig nagon kedves olvasó, hogy beugrottam egy késődélutáni, életmentő pohár Cabernet Sauvignonra ismét a Suncoastba, és mint magyar földesúr falusi gyarmatán, egyik kezemet lazán zsebrevágva, másikban borospoharamat himbálva elkezdtem róni a szó szoros értelmében vett kilómétereket, figyelve a szorosan koncentráló, itt a kaszinóban lakó, innen szinte soha ki nem mozduló nyugdíjasok sípoló sóhajtozását, és örömteli, torokrákos krákogásait a jackpot megütése esetén. Ez igazán szórakoztató dolog, mert egyrészt egy fillérbe nem kerül, másrészt megtanulhatja az ember, hogy a pénznek legjobb helye a bankban, esetleg a farzseb mélyén van, és hogy ezek a csörgő, csipogó, csillogó, pörgő és zakatoló pénzgépek azért elsősorban magának a kaszinó tulajdonosának dolgoznak, nekünk hétköznapi balekoknak csak akkor, ha elcsesztek bennük valamit a gyártásukkor. Na jó, néha nyer azért az ember, de akkor se árt tudni azt, hogy ez a hatalmas pénz és fényözön a vesztesek véréből vegetál.



 



Ekkor ütközöm Móval, aki eredetileg Mohamed, vagy Mózes, már nem tudni, ő sem tudja, ugyanis a gettó büszke terméke, édesanyja, a gondos anya, aki azóta hősi halált halt az AIDS-szel vívott küzdelemben, finom kokainos bocitejen nevelte, ezért is lett ilyen szép, egészségesen fejlett, és ilyen közismerten elismert szakember, nevezetesen cipőfényező.



 



“Oszt köpni se kell mán rá he, csak rácsapom esztet a borostát, vagy mi az istennyilát mán, érted ember, oszt úgy veri visszaja Holdfényt a Himaláján, mint csillár a rekedt kecskét!” Ezt mondja Mó, én hallgatom, ő tágranyílt nagy, merev szemekkel néz percekig bal fülemre, majd sikál. Hatalmas tempót diktálva, zsonglőrként keféli a vendég cipőjén a speciális kenőcsöt, és tetszik vagy nem, haragszik rá az ember, vagy szereti a srácot, azt el kell ismerni, hogy mint brilliáns az itteni utca végén levő ékszerbolt kirakatában, úgy ragyog az a filléres bakancs a járáshibás, tűzpiros nadrágú, öreg dzsesszrajongó nyugdíjas srác lábszerű kacsóin.



 



“Oszt hijába lépsz izébe, na abba is, akkor is fényes marad, mer a tudományos adalék, meg a teknika … és ugyeja kefetartás, de kérem én nem tanultam esztet, mer ugyeja teheccség!” Bólogatok, hogyne értenék egyet, hiszen Mó még vigyázzba is áll, sőt a kefével, mint puskával tiszteleg, ugyanis a Marine-oknál szolgált, kitüntetése is van, egyszer agyonvert egy fogatlan, részeg cápát az Indiai óceánon, amit aztán eladott a harci osztag a muzulmánoknak, akiktől eredeti varázsszőnyeget kaptak ajándékba, amit elég volt csupán rágcsálni, és se félelem semmi, mivel a helyi kalifa gondosan átitatta a textíliát kiváló minőségű, helyi termelésű kokainnal.



 



Ekkor pillantom meg a vigyázmenetben közlekedő, fényzőipari szakember feje fölött a táblát. Szószerinti fordításban:



 



  Bor-fény



 



  Tannin, a Cabernet Sauvignon egy fontos komponense, ami megadja ezen bor különleges, gazdag ízét, szintén használatos bőripari termékek speciális kezelésére.



  Segít a bőrtermékek szellőzésében, és egy hosszantartó ragyogó, szennyeződésálló, szagtalan fényt biztosít számukra.



 



  A készítményhez felhasznált bor termelője:



 



    Southern Wine and Spirits of Nevada.



 



 



  Árak:



         Borfény cipőkezelés       :       $7.00



         Borfény bakancskezelés:       $8.00”



 



 



Mó észreveszi tudományos érdeklődésemet, benyúl rongyokkal, kefékkel, hamburgerrel borított szakmai széke alá, és kiemel egy szürkésbordó színű műanyag tubust, orrom alá tartja, megnyomja, így az orrom és ajkam közötti részre plottyanó kenőcs szaga immáron nem titok rlőttem. És mit ad Isten, valóban vörösbor szaga van.



 



“Na, itten van e, ne szégyejjük mán, nyajjuk!”-bíztatgat, és ugye a kíváncsiság, nyelvem hegyével megérintem. Rágcsálom kicsit, majd lenyelem. És mit tagadnám, ami igaz, az igaz, finom. A cipőzsír alapíz egy kicsit zavaró, de most ez nem lényeges, a vörösbor azonban tisztán kijön az összeállításból.



 



Vagyis hölgyeim és uraim, a kaliforniai vörösbor, a Cabernet Sauvignon mára már a bőriparban is elfoglalta megérdemelt, számára megfelelő helyét, szakmai szintjét. Las Vegasban ma már magára valamit is adó szerencsejátékos bor ízű és szagú, tükörfényessé varázsolt cipő nélkül nem sok eséllyel indul a kártyaasztalnál zajló “21” versenyében. Azt nem mondom, hogy kötelező, de mindenesetre ajánlott a dolog, különösen akkor, ha az idetévedő magyar milliomos túrista még alkoholista is. Hiszen, ha már minden veszett, a feleség is el lett játszva a Black Jack rátörő viharában, és már golyóra sem telik a kölcsönkért pisztolyba a főbelövés előtt, a jó amerikai vörösbor íze és szaga akkor is árad az asztal alól a cipő pórusaiból, amit elég kicsit megnyalni, a hatóanyag, a Tannin hatása máris újra varázslatossá teszi Vegaszi szerencsétlenkedésünket, és elhiteti velünk, hogy az élet szép, mi is szépek vagyunk, és csupán azért hisz bennünket nyomoréknak a világ, mert púpunk van, tolószékben élünk, és híg tejbegrízt szívunk a szánkból kilógó gumicsövön a hátunkra felszerelt nagynyomású acéltartályból.



 



De ez nem számít, mert ha vörösbort érez az ember, akkor még a temetőt is sztriptízbárnak nézi, a kereszt korhadó dongáit pedig patinás színű boroshordónak a Vegaszi sziklák oldalába vájt, ősindián borospincében.



 



 



 



 




Cím: A bortudomány legújabb forradalmi terméke
Kategória: Cikk
Alkategória:
Szerző: Tirpak-Vasko Sandor
Beküldve: December 13th 2003
Elolvasva: 1766 Alkalommal
Pont:Top of All
Beállítások: Küldd el ismerősödnek  A publikáció nyomtatása
  

[ Vissza a publikációk listájához | vissza a Cikk főoldalára | Megjegyzés küldése ]


Paulus 2004-03-27 20:19:37
Top of All




A borleírásokban egyik leggyakrabban előforduló szó a tannin. A szakírók Gombóc Artúr módjára előszeretettel emlegetnek "kerek" tanninokat, "érett" tanninokat, "síma" tanninokat, "kemény" tanninokat, "szelíd" tanninokat, "simulékony" tanninokat... Úgy tűnik, aki nem érti a tanninokat, a bort sem értheti... Mi tehát a tannin?
A tanninok növényekben, fákban, gyökerekben és kérgekben - borok esetében a héjban, magokban és a szárban - található szerves vegyületek (cserzőanyagok). A tannin a bornak nem ízt, hanem textúrát ad. Koncentrált mennyiségben hozzátapad a száj belső felületéhez, és összehúzó érzetet kelt. Nagyon erős, túlforrt teákban is megtalálható.
A tannin kesernyésen fanyar ízérzete miatt, ha túl sok van belőle egy borban, felborítja a bor egyensúlyát. De a tannin nem rossz dolog. Mindenképpen kell ahhoz, hogy a bornak jó struktúrája és érési potenciálja legyen.
Tehát ha sok tannin van egy borban, akkor szebben érik? Nem feltétlenül. Ha a borban a tannin mellett nincs meg a savasság-gyümölcsösség egyensúly, nem fog szépen érni, mert a gyümölcsösség eltűnik, és csak a tannin marad. Mindig az egyensúly a kulcs.
 

A borászok többféleképpen tudják a tanninokat kontrollálni. A szőlőszemek érettsége nagyban meghatározza a tanninok szintjét és minőségét. A nem teljesen érett szőlőből készített borokban zöldes, kemény tanninok találhatók. Az érett tannin kerek, kifinomult, más szóval simulékony.
A tannin minősége azon is múlik, mennyi ideig hagyja a borász a szőlő héját a mustban. Minél tovább tart az áztatás, annál szelídebbek, kerekebbek lesznek.
Fehér boroknál általában nem emlegetnek tanninokat, hiszen ott azonnal eltávolítják a szőlő héját. Azonban fehér boroknak is lesz tanninja, ha újhordósan (barrique) érlelik. Sok tölgyfahordóban érlelt Chardonnay éppen annyi tannint tartalmaz, mint a vörös borok. Ezért lehet néha nagyon nehéz a Chardonnay mellé ételt párosítani...
 


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.28 Seconds