[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 263
Tag: 1
Rejtve: 0
Összesen: 264

Jelen:
Tagi infók Almasy Küldhetsz neki privát üzenetet Almasy Almasy


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Őszi lombok
mango

...ősz.
Kicsit tudományosabb gondolatokkal és pár szép képpel.


Nyárvég…
Augusztus 20. táján a szinte menetrendszerű pontossággal megérkező Szent István-napi esők nem csak a mezőgazdaságnak hoznak egy utolsó gyors-segélyt, de a “valódi” nyár végét is jelentik.
Bekövetkeztüket általában jelentős lehűlés is kíséri, ami a kert növényeinek életében is fordulópontot jelent: egyesek újraélednek, sőt, ilyenkor virágoznak, - mások viszont felgyorsítják a télre való felkészülést.



Az őszi lombszíneződés ( ami annyira gyönyörű…), - a lombhullató növények télre való felkészülésének kísérő jelensége: ez ősszel a rövidülő nappalok és a csökkenő éjszakai hőmérséklet hatására következik be. És hogy mi a „csökkenő éjszakai hőmérséklet”? Úgy nagyjából a 17oC alatti hőmérséklet tekinthető e téren kritikusnak.
A felkészülés során a levélben lévő tápanyagok oldhatóvá alakulnak át, majd levándorolnak a vastagabb szárrészbe és a gyökerekbe. Közben a színanyagok is elbomlanak: a zöld klorofill helyett egy ideig annak kísérőpigmentjei, a különböző karotiniodok maradnak még a levélben: tulajdonképpen ezek adják a csodálatos aranysárga vagy narancsos színeket. A piros és lilás árnyalatokat a hideg hatására képződő antocián-vegyületek okozzák, a barna színt pedig a már elhalt sejtek és szövetek produkálják.
A színesedést kiváltó hatás fajonként is változó: a legtöbb esetben a rövid nappal és az éjszakai lehűlés egyaránt fontos, de egyeseknél az egyik vagy a másik játssza a kulcsszerepet. (A kettő együttesen fokozza egymás hatását.) A miénknél melegebb klímából származó repkényszőlő például, ha a nyári hosszú nappalt megkapta, hűvös időben akár már július elején is színesedni kezd. A július végi, augusztusi melegben azután ismét visszazöldül és csak szeptember végén vagy októberben pirosodik újra, időjárástól függően. (Ha azonban növényházban melegen tartjuk, még december elején is zöld marad, fittyet hányva a rövidülő nappalok üzenetének. Picit lehet csalni…) Kisebb mértékben, de hasonlóan viselkedik a száraz hegyvidéken vadon élő cserszömörce is.




Az őszi lombszín számára a hosszú, enyhe, ugyanakkor kellőképp csapadékos ősz a legkedvezőbb: ilyenkor van elég idő a lebomlási folyamatok tökéletes lezajlásához. Van, ami megakadályozza az őszi lombszín kialakulását, ez pedig a tartós szárazság és a korai, erős fagyok.
Éppígy késlelteti a lombszíneződést a felhőtlen időjárás is. Ilyenkor ugyanis a növények később érzékelik a nappalok rövidülését. Másrészt viszont a ragyogó október végi napsütés (majd az azt követő hideg éjszakák) hatására sokkal élénkebbekké válnak a színek, mint szomorú, borongós időben.
Az eddigiekből következik, hogy az őszi lombszíneződés időpontja évjáratonként és fajtól függően változó. A mienknél hidegebb klíma növényei általában korábban, a déli származásúak viszont később kezdenek színesedni. Ez utóbbiak lombja ezért nálunk többnyire lefagy, még mielőtt megsárgulhatna (természetesen kivételek is akadnak).
A fontosabb díszfák, díszcserjék is színesedni kezdenek: már erősen, látványosan haldoklik a nyár…Nekem ezt látni nem öröm, de szinte fizikailag fáj, bármilyen szép jelenség is.
Rendkívül korán, már augusztus végén színesedik (és igen korán le is hullatja a lombját) az aranyribiszke. Korán (szeptember második felében) kezdenek színesedni, majd általában a lombjukat is hamar ledobják az egyes fajok. Figyelemre méltó, hogy a többség ezek közül Észak-Amerika erősen kontinentális vidékéről származik.
A színpaletta óriási, - és valóban gyönyörűséges látvány.
Nehéz szebbet elképzelni egy tarka, ezerszínű, az impresszionista festők vásznára kívánkozó őszi, napsütéses, csendes, halkan susogó erdőnél…Szinte bódít a sokszínűség és a tömény szépség…Minden annyira békésnek és nyugodtnak tűnik. Ilyenkor az erdőben barangolni csodaszép, megindítóan fenséges. És fáj.
De ez már nem ide szánt megjegyzés: ez csak nekem fáj ennyire.
Olyan sok és más-más színekkel int felénk az ősz…A fák közül sárgára színesednek a mezei juhar, a nyírek, a gyertyán, a hikoridiók, az ostorfa, a bükk, a magas kőris, a virágos kőris, a fekete dió, a papíreperfa, a rezgő nyár, a fehér fűz, a lisztes berkenye, a hársak (különösen az ezüsthárs); aranyló halványbarnára a tulipánfa, és a platánfajok. Talán hirtelen sok nevet ontottam, - felsorolásszerűen és praktikusan, mint egy biológus, vagy erdész…Pedig nem vagyok egyik sem. Egyszerűen csak látom ezt a kavalkádot és csodálom. Viszont ugyanezzel a szépséggel engem meg is fojt…Ezt már máshol megírtam: nem esek ismétlésekbe. Inkább folytatom e színes világ bemutatását.
Pirosra a cseresznye vált; liláspirosra a mandzsu juhar, a
perzsa varázsfa, a vörös tölgy, az ezüst juhar; mélyvörösre az amerikai kőris; fénylő barnásvörösre a barkóca berkenye lombja színesedik.
Még a nevek is szépek, nem?
A lombhullató cserjék körében a piros és a lilás árnyalat a gyakoribb: sötétvörös az ujjas (más néven japán) juhar, a fehér som, a veresgyűrű som, a magas madárbirs, az izzóvörös cserszömörce,a kerti madárbirs; narancsosan fénylő a vörös nagytövisű galagonya, és hozzá hasonló szilvalevelű galagonya; liláspiros a szárnyas kecskerágó; matt sötétlila a tompalevelű fagyal; változó színű a kerti gyöngyvessző , ostormén bangita , kánya bangita , a tarackos som, míg sárga lombszínt ad az alásfa, és a hóbogyók.



Színesedik néhány lomblevelű örökzöld is: a júlia borbolya leveleinek egy része narancssárgára, majd fénylő sötétpirosra; a kerti mahóniák lombja fénylő mélyvörösre vált. Érdekesen “színesednek” az örökzöld madárbirsek, a télizöld törpe loncok: leveleik közül az idősek (az év legelején fejlődők) megsárgulnak. Ezért aztán becsap minket: egy ideig úgy tűnik, mintha a növény lombhullásra készülne, netán beteg lenne. És 3-4 hét elmúltával azután az idős (megszínesedett) évjáratú lomb valóban lehullik. A bokrokon azonban még ezután is marad annyi (fiatalabb évjáratú) levél, amennyi a késő ősz és a tél hátralévő időszakában ismét biztosítja az említett növényektől elvárt (megszokott) “örökzöld” megjelenést.
Gyönyörűek ősszel egyes kúszó cserjék: fénylő lilásvörösek a repkényszőlők, sárgák vagy néha vörösek a valódi szőlők.
Érdekes a piros lombú díszváltozatok őszi színeződése. Lombjukban először a nyári vörös színt adó festékanyagok bomlanak le, majd utána a zöld levélre is jellemző egyéb anyagok. Lombjuk csak ezután (általában rövid időre) ölti fel a fajra jellemző színárnyalatot.
Különleges színeket produkálnak a lombhullató fenyők: világító sárgák lesznek a páfrányfenyők legyező alakú levelei; tompa barnássárga vörösfenyő vörösbarna színt ölt a kínai mamutfenyő és a vele közeli rokon mocsári ciprus lombja.
Az őszi lombszín októberben és november elején-közepén a leggazdagabb. Szinte tobzódik az erdő, a vidék. Fenséges látvány, ha mindez még a késő őszi bágyadt, ferde napsugarak fényében tündököl.
November végén, az Erzsébet vagy Katalin-napi fagyok hatására az utolsó levelek is lehullanak a fákról, elnyílik az utolsó évelő virág is...
Vége a színpompás ősznek, és kopogtat a tél.
Nagyon személyes megjegyzésemmel hadd fejezzem be: ekkor én már szinte nem létezem: várnom kell még jó hat hónapot, hogy újra élhessek…És akkor eljön az április. ... az én időm ekkor kezdetét veszi…


(Segítségemre volt Dr.Schmidt Gábor: Őszi kert című tanulmánya.)
Ideje: Augusztus 15, hétfő, 10:28:29 - fullextra

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

mango

"Őszi lombok" | Belépés/Regisztráció | 22 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: Őszi lombok (Pontok: 1)
- bogumil Ideje: Augusztus 15, hétfő, 10:40:27
(Adatok | Üzenet küldése)
Hú,de jó lett igy a képekkel!Jó a cikk,a szivemhez közelálló-az ősz a kedvencem.Azért a 170 C fok az túlzás.Azt irod,hogy akkor következik be a szineződés.Nem 17 fokot akartál írni...Szóval tetszett. Bogi



Re: Őszi lombok (Pontok: 1)
- bogumil Ideje: Augusztus 15, hétfő, 10:40:33
(Adatok | Üzenet küldése)
Hú,de jó lett igy a képekkel!Jó a cikk,a szivemhez közelálló-az ősz a kedvencem.Azért a 170 C fok az túlzás.Azt irod,hogy akkor következik be a szineződés.Nem 17 fokot akartál írni...Szóval tetszett. Bogi



Re: Őszi lombok (Pontok: 1)
- Maurice (maurice@maurice.net.hu) Ideje: Augusztus 15, hétfő, 10:56:37
(Adatok | Üzenet küldése)
Lírai lelkem (ha volt ilyenem....) összeomlott...Szépek a képek, az írásod, mint mindig, tudományosan is érdekes.


M.



Re: Őszi lombok (Pontok: 1)
- Miszimaszi Ideje: Augusztus 15, hétfő, 12:26:34
(Adatok | Üzenet küldése)
Olyan szépen írsz róla, mintha szeretnéd az őszt,pedig tudom,hogy nem.
Nagyon jó írás!



Re: Őszi lombok (Pontok: 1)
- hori (horiQKACmailpontPONThu) Ideje: Augusztus 16, kedd, 12:34:39
(Adatok | Üzenet küldése)
Jó írás lett (festmények), ráadásul a képek is kiválóak és passzolnak! Mindig mondtam, hogy szebb az ősz! Üdv. hori



Re: Őszi lombok (Pontok: 1)
- boblogan (mertek@fw.hu) Ideje: Augusztus 16, kedd, 19:15:44
(Adatok | Üzenet küldése)
Itt van az ősz, itt van újra, S szép, mint mindig, - énnekem... Neked pedig nemsokára jön az indián nyár (csak nem írok vénasszonyok nyarát :))... Már csak néhányat kell aludni. :)



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.34 Seconds