[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 104
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 104


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Adóbevallás
chokito

Mostanság, az APEH felé teljesítendő színvallások idején az ember különösen fogékony az adózással kapcsolatba hozható hírekre.


Így vagyok ezzel én is. A neten történő mindenféle bóklászásom közepette megütötte szemem egy hír. A cím ugyan egyértelműen arra utalt, hogy semmi közöm hozzá, de ki tudja, mit hoz a jövő? Nem árt előre felkészülni, de legalábbis tájékozódni a világ dolgait illetően.

Megadóztatják a bűncselekményeket
(http://origo.hu/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20060302megadoztatjak.html)

"Mindenfajta bűncselekményből származó jövedelem után is be kell fizetni a személyi jövedelemadót, legyen szó éppen csalásról, sikkasztásról, rablásról vagy bennfentes kereskedelemről."

Na igen. Ez egy teljesen logikus előírás. Nyilván a társadalmi igazságosság is azt kívánja, hogy mint általában minden jövedelem után, ezután is, igenis, tessék csak befizetni az államnak járó adót. Hiszen ebből, az adóként befizetett pénzből épülhetnek új bölcsődék, kórházak, hajléktalanszállók, ebből lehet finanszírozni a mindenkit megillető ingyenes egészségügyi ellátást, amire bizony egyes bűncselekményfajtáknál egy esetleges tettenérés esetén akár magának a bűnözőnek is szüksége lehet, és ebből lehet finanszírozni a rendőrséget is, amely a biztonságunkat szavatolja. Igen! A bűnözőkét is! Hiszen nincs semmi garancia arra, hogy ők nem válhatnak bűncselekmény áldozatává! Márpedig a védelem, a jogállamiság szavatolása, az ehhez szükséges intézményes szervek figyelő, őrző, óvó szeme már alanyi jogon is mindenkit megillet.

Egy törvénytisztelő, becsületes bűnöző tehát már szinte lelki kényszerből is kitölti 0x53-as számú nyomtatványt, és fel sem merül benne, hogy adócsalást kövessen el. Több okból sem. Először is azért, mert törvénytisztelő. Másodszor azért, mert becsületes, ő is ki akarja venni részét a közteherviselésből, önérzetét sértené a tudat, hogy nem járul hozzá a nemzetgazdaság fenntartásához, urambocsá' gyarapodásához. Harmadszor meg emlékezzünk csak vissza, Al Capone-t is csak adóügyei kapcsán tudták megcsípni, hiányzik a francnak, hogy pont egy ilyen pitiáner ügy miatt bukjon meg.

Azt mondják, hogy igazából csak akkor érthetünk meg valakit, ha megpróbáljuk beleélni magunkat a helyzetébe. Nos, én megpróbáltam. Megpróbáltam utána járni, hogy hogyan is nézhet ki egy kifejezetten a bűnözők számára az APEH által kidolgozott bevallási nyomtatvány. Na meg kiváncsi is voltam, milyen pontok szerepelnek egy ilyen célzott nyomtatványban. Tűvé tettem az APEH teljes website-ját. Semmi olyan utalást nem találtam, ami arra vonatkozhatna, hogy egyáltalán mely nyomtatványokat kell kitölteniük, és arra vonatkozóan sem, hogy ezeket a nyomtatványokat elektronikus úton is be lehet-e küldeniük, vagy személyesen kell befáradniuk az ügyfélszolgálatra. Most vagy én vagyok roppant ügyetlen, vagy tényleg nincs ilyen jellegű megkülönböztetés az adópolgárok között. Ez utóbbinak örülnék jobban, márcsak azért is, mert ez azt jelentené, hogy a magyar adóhatóság európai mércével mérve is megállja a helyét. Legalábbis megkülönböztetésügyileg. És valljuk be, nálunk már ennek is örülni lehet!

Minden bizonnyal tehát erre a célra is az 53-as végződésű nyomtatványok használandók. Empátiaérzékem próbájaként megpróbáltam hát egy ilyen nyomtatványt kitölteni, a számomra legegyszerűbb módszert választva. Mivel előbb-utóbb a saját bevallásomat is el kell készítenem, hát jól letöltöttem a nyomtatványkitöltő programot, a szükséges nyomtatvány programokkal együtt. Aránylag rövid és kényelmes telepítés után neki is láthattam a próbának. Ám, már az első oldal, a címlap kitöltésénél megakadtam. Valahol azért éreztem, hogy nem lesz egyszerű dolog becsületes bűnöző módjára kitölteni, de a címlap kérdései nyomán ez máris bizonyságot nyert.

Az első kérdés ezen a lapon rögtön az, hogy az önálló tevékenységből származó jövedelmem megállapításánál milyen költségelszámolási módot választok? Itt ugye máris választanom kell. Na nem annyira az elszámolási mód jelenti a problémát, hanem az, hogy mennyire számít önálló tevékenységnek a tevékenység? Egyszerű, kétkezi rablóként keresem a kenyerem, vagy bűnszövetkezet tagjaként? Magyarul: egyéni vállalkozónak minősülök, vagy alkalmazottnak, akinél egészen más költségelszámolási procedúrát kell alkalmazni? Ha az egyéni vállalkozóit választom, mi éri meg jobban nekem? Ha a tételes költségelszámolást választom, vagy inkább a 10%-os költséghányad szerintit? Mert azt azért ugye mindenki tudja, hogy a feszitővasat, fegyvernek látszó tárgyat nem adják ingyen, minden vállalkozás szükségszerű velejárója, hogy bizony a tárgyi feltételeket meg kell teremteni. Ha a költségek leírhatók az adóból, akkor ezzel nyilván élni kell, hiszen az én életem válik ezáltal könnyebbé. Na nem a nyomtatvány kitöltése által, hanem az esetlegesen visszaigényelhető plusz befizetések által. Aztán ott a címlap 2. és 3. kérdése. Ez is eldöntendő, mert a 2. kérdés ugye a mezőgazdasági őstermelésből származó jövedelemre (pl. egy, a krumpliföldjén nagyban gazdálkodó, vagy azt hasznosító ember kirablásából származó jövedelem) vonatkozóan ajánl fel választási lehetőséget a költségelszámolás módjáról, a 3. kérdés viszont a kistermelői költségátalány elszámolása felől érdeklődik. Tegyük fel, hogy én a mezőgazdaságban dolgozók kifosztására specializálódtam, értelemszerűen tehát mindkét pontban érdekelt vagyok. Döntenem kell a 4. pont kérdésében is, mert ha már egyszer egyéni vállalkozónak nyivánítottam magam az 1. pontban, akkor most nyilatkoznom kell, hogy a jövedelemszámítás a vállalkozói jövedelmem alapján történjen-e, vagy az egyszerűbb utat választom az átalányadózással? Az 5. pont viszont nem igazán kristálytiszta előttem. Nem tudom ugyanis, hogy a 4/1997 (1.22) Kormányrendelet mit deffiniál kiskereskedelmi tevékenység alatt. Az adott adóévben nyilván nem saját célra termeltem, hiszen a szükséges létfenntartási cikkeket (házimozi, plazmatévé, mosogatógép, stb) már régebben beszereztem, max. ezek korszerűbbre cserélése történt meg az előző évben. A kérdés az, hogy a betörésekből származó cuccok értékesítése meddig számít kiskereskedelemnek, és mikortól nagykereskedelmi tevékenység? Ez persze csak akkor gond, ha az átalányadózást választom, a jövedelem szerintinél ez a kérdés átugorható. A 6. ponttal van a legkevesebb probléma. Ott ugyanis egy olyan bonyolult kitöltési útmutató szerepel a zárójelek között, ami eleve elveszi az ember kedvét attól, hogy egyéni vállalkozását megszüntesse. Oda tehát nem kell x-et tenni.

Na mindegy, a fenti kérdések eldöntéséig próbáljuk meg kitölteni a száraz, számszerű tényadatokat. A bevallás első oldalával megintcsak nincs gond, simán ki kell tölteni, és kész. Kicsit ciki ugyan, hogy illik a valódi nevet és címet beírni, de aki őszintén vallja, hogy vall, az vállal. Ja. Mert mint azt már az alapfelvetésben is említettük: becsületes.

Nézzük hát a xx53-A oldalt. Ismét itt a dilemma. Ugye megint csak dönteni kell, hogy magányos farkasként vagyunk-e embertársaink farkasa, vagy bűnszövetkezet tagjaként. Önálló tevékenységből származik-e jövedelmünk, vagy NEM önálló tevékenységből? Menjünk sorba.

Nem önálló tevékenységből származó jövedelmek (esetünkben a bűnszövetkezeti tagság lehet a mérvadó):
1. pont: A munkaviszonyból származó bérjövedelem az érdekképviseleti tagdíj nélkül. Nos (gondolom), bűnözőéknél sincs másképp, mint nem bűnözőéknél, ide tehát automatikusan beírható a hivatalosan előírt havi minimálbér 12-szerese. A többit, amit nem bűnözőéknél is zsebbe adnak (ha adnak), ott sem szokás bevallani, nem bukhatunk hát nagyot, ha ez esetben sem tesszük. Az érdekképviseleti tagdíj meg amúgy sem vonható itt le, az összeg tehát korrektnek mondható.
2. pont: Munkaviszonnyal kapcsolatos költségtérítés. Ez vajon mi lehet??? Gondolom, elég furcsán nézne keresztpapi Sunnyogóra, a hét országban kőrözött bérgyilkosra, ha a tetthelyre történő utazáshoz szükséges villamosjegyeket benyújtaná elszámolásra. Valószínűleg hasonló lelkesedéssel fogadná a tervezéshez feltétlen szükséges internet előfizetés számláját is. Ezt a rubrikát tehát nyugodtan üresen hagyhatjuk.
3. pont: Külszolgálatért kapott jövedelem. Ez elég egyértelműnek hangzik. Ha munkáltatónk az adott adóévben külföldön foglalkoztatott, esetleg pl. a zsebtolvaji képességeink továbbképzését külföldi tanulmányút során látja biztosítottnak, és erre tekintettel térítést adott nekünk, akkor a kapott összeget és adóköteles részét ebben a sorban kell feltüntetnünk. Nagyon figyeljünk oda az ún. tört napokra, maradék órákra! Ha a maradék órák száma eléri a 8 órát, akkor egész napként kell figyelembe venni az adott napot. Ez különösen azokra vonatkozik, akik benzin-, cukor-, étolajcsempészésből tartják fenn magukat. Az ugyanazon a naptári napon kezdődő, ismétlődő, 24 óránál rövidebb, egymást követő külszolgálatok esetén a tényleges időtartam meghatározására ugyanis választható a „maradék” órák egybeszámítása. Ezt nagyon sokan elfelejtik. És hát má nehogy má, ha má egyszer lehet!
4. pont: Más bérjövedelem. NAGYON-NAGYON-NAGYON-NAGYON FONTOS!!! Ide BE KELL ÍRNI a kapott munkanélküli járadékot!!! Ezt is nagyon sokan elfelejtik, pedig erre az APEH nagyon odafigyel!
5. pont: Más nem önálló tevékenységből származó jövedelemek. Ebbe a sorba akkor kell adatot írni, ha akár főfoglalkozásként, akár melléktevékenységként, de mindenképp társas vállalkozás TAGjaként (tehát nem mint alkalmazott!!!) személyes közreműködésünkre tekintettel kaptunk jövedelmet, illetőleg akkor, ha Ön, mint személyesen közreműködő segítő családtag jutott jövedelemhez. Itt kell bevallani a pénzben megszerzett étkezési, üdülési, lakhatási hozzájárulást, ruházati költségtérítést is, tekintet nélkül a megszerzés módjára.
6. pont: Nem önálló tevékenységgel kapcsolatos költségtérítés. Ha nem a saját bűnszövetkezetünkkel fennálló munkaviszonyunkból, hanem más, mondjuk a konkurens banda számára végzett nem önálló tevékenységünkre vonatkozóan kaptunk költségtérítést, azt itt kell szerepeltetni. FIGYELEM! Bizonylat nélkül csak, és kizárólag CSAK az országgyűlési képviselők, és az önkormányzati képviselők – ideértve a polgármestereket is – számolhatnak el költségeket. Ha nem ezek közé tartozunk, akkor a bizonylatokat bizony meg kell őrízni!
A 7-es és a 8-as pont egyértelműen azokra vonatkozik, akik olyan embereket károsítottak meg, akik az adott évben, vagy még azelőtt, de az adott évre áthúzódó végkielégítésben részesültek. Itt hívnám fel a figyelmet, hogy nem árt, ha a bűnözők az APEH ellenőrzés során előfordulható kínos pillanatok megelőzésére pontos, ám titkosított kimutatást vezetnek arról, hogy mikor, hol, kit vertek át, károsítottak meg, raboltak ki. Egy ilyen kimutatás amellett, hogy nagymértékben megkönnyítheti ezen pontok kitöltését, jól jöhet még egy esetleges bírósági tárgyaláson is. Magabiztossá tesz, és sok esetben alibit is igazolhat.

Önálló tevékenységből származó jövedelmek:
9. pont: Egyéni vállalkozói kivét: gondosan ügyeljünk arra, hogy ha tevékenységünkből származó jövedelmünket folyószámlán tartjuk, őrízzük meg a kivételnél kapott bizonylatokat. Sok-sok izzadtságcsepp megspórolható a már említett APEH ellenőrzés során, ha ezeket be tudjuk mutatni.
A 7-es, 8-as pontoknál elmondottak vonatkoznak a mezőgazdasági őstermelésből származó jövedelmet firtató 10-es pontra is. Fennáll ugyanis annak a veszélye, hogy az ellenőrzés során az általunk megadott összeget összevetik a megkárosított őstermelők bevallásaival. Ne játszunk a tűzzel! Ha már bevallunk, akkor az legyen pontos, ne adjunk támadási felületeket feleslegesen. E pont kitöltése előtt érdeklődjünk, tájékozódjunk, hogy a delikvensek mit, mennyit vallottak. Figyelem! A tájékozódás alkalmából eltulajdonított javakat ne itt szerepeltessük, az majd a következő évi bevallásban játszik szerepet!
11. pont: Szellemi tevékenység jövedelme. Na, ez az a pont, ami megintcsak több részre osztható. Adott ugyebár az alapeset, amikor olyan ember megkárosítása képezte jövedelmünk e részét, akinek találmánya, újítása, vagy ezek hasznosításából származó jövedelme volt. Itt is ügyeljünk arra, hogy nehogy pontatlanságunk miatt csaláson érjenek bennünket. Más a helyzet az ún. "fehér galléros" bűnözőkkel. Bár itt sem árt a pontos kimutatás megléte, ügyeljünk arra, hogy ide a lehető legnagyobb összegeket írjuk be. Ne feledjük, az APEH-nek gyanú esetén feljelentési kötelezettsége van a rendőrség felé. Minél nagyobb az itt szereplő összeg, annál kisebb az esélye, hogy gyanút fognak, kicsinyes, rosszindulatú vizsgálatokat indítanak ellenünk. Nagyon fontos az is, hogy ha a címlap 1. pontjában a tételes költségelszámolást választottuk, ez a tételes elszámolás összhangban legyen az ide beírt összeggel. Könnyen megbukhatunk, ha az elszámolt fehér ing, vagy -gallér a Vörös Október Ruhagyár terméke, míg az itt szereplő összeg akár 90-100 ezer forintos ingek tucatjait is könnyedén fedezné. Hasonló a helyzet a Doxa és a Rolex órák viszonylatában is. A tisztítási, mosási költségek elszámolásánál ne tévesszük szem elől, hogy csak a pitiáner kezdők számolják el Tomit, a szóda erejével. Mi használjuk Jocót, a könyvelő tudományok doktorát, a meggyőzés erejével. És ne felejtsük el az ennek kapcsán keletkező kórházi költségek elszámolhatóságára is felhívni figyelmét.
12. pont: Más önálló tevékenységből származó jövedelem. Mai, rohanó világunkban ugyebár nem árt, ha az ember több lábon is áll. A bölcs, előretekintő zsebes például nem árt, ha megismerkedik a mackós szakmával is. Az ebből, illetve a választott hivatástól eltérő szakirányokban szerzett ÖNÁLLÓ (!!!), NEM a szellemi tevékenység körébe tartozó jövedelmeket kell itt bevallani.

Egyéb jövedelemek:
13. pont: adóterhet nem viselő járandóságok. Itt kell feltüntetni a 2005. október 1-jét követően bármely vendéglátó üzlet felszolgálójának a fogyasztótól közvetlenül kapott borravalóját, ha azt Ön bármilyen módon eltulajdonította. Szintén itt kell szerepeltetni azt a felszolgálási díj címén megszerzett összeget is, melyet megbízójától a kiszemelt személy fejének átadásakor kapott.
14. pont: Magánnyugdíjpénztár által a kedvezményezett részére kifizetett, szolgáltatásnak nem minősülő jövedelem. Értelemszerűen kell kitölteni. A nem magánnyugdíj-pénztár, hanem egyéb bank, postahivatal, pénzszállító kirablásából származó, szolgáltatásnak nem minősülő jövedelmeket az 1., indokolt, illetve igazolt esetben az 5., egyéni vállalkozóként pedig a 9. pontban kell összegezve szerepeltetni.
15. pont: Külföldi kiküldetésből származó jövedelem. Nos, az ehhez a pontothoz tartozó magyarázatot vagy százszor átolvastam, de nem értem. Javaslom, hogy ne sajnáljuk a fáradtságot, kerítsünk egy adószakértőt, és verjük ki belőle, mit kell ide írnunk. Az erre vonatkozó költségeket viszont szintén jegyezzük meg, a jövő évi bevallásnál sokat nyomhat a latban.
16.sor: Egyéb jogcímen kapott jövedelem. Ha olyan összevonás alá eső adóköteles jövedelmeink is voltak, amelyek nem tartoznak az 1-15. sorok egyikébe sem, azokat együttesen itt kell szerepeltetnünk. E bevételekkel szemben is elszámolható a bevétel megszerzése érdekében az általunk viselt és szabályszerűen igazolt kiadás. Ebben a sorban kell bevallani a kapott adóköteles szociális segélyt is. De itt kell bevallani azt az összeget is, amelyet nem önálló tevékenységünkre tekintettel borravalóként, hálapénzként kaptunk (pl. kisnyugdíjasok lakásán átvett, munkaköri kötelességként fenyegetéssel, egyéb fondorlatos módszerekkel kicsalt összegek).
17., 18. pontok. Itt szintén ajánlani tudom a 15. pontnál javasolt módszert. A súgóban található segítség annyira meg van fogalmazva, hogy senkinek sem javaslom az önálló kitöltését. Bízzuk szakemberre. Higgyük el, kellő ráhatással fantasztikus teljesítményekre képesek.

Hát, egyenlőre ennyi. Be kell látnom, hogy bár hajlamosak vagyunk azt mondani, hogy a bűnözők a könnyebb élet reményében teszik, amit tesznek, adóügyileg ők sincsenek jobb helyzetben, mint az átlag. Nem csodálnám hát, ha egyikük-másikuk inkább elkerülné ezt az egész procedúrát. Bár nem hiszem, hogy ilyesmi előfordulna. Hiszen mindegyikünknek közös érdeke a jól működő gazdaság, az ezzel járó magasabb életszínvonal.

Magasabb életszínvonalon élőktől amúgyis többet lehet lopni, ezután több adót fizethetnek a bűnözők is, mi által növekszik az államháztartás bevétele, tovább nő az életszínvonal, s a spirál gyorsuló emelkedése megállíthatatlanul beindul.

Még valami!
Azt a gazdaságilag felbecsülhetetlen előnyt se feledjük, hogy az esetek többségében a bűnözők már adózott jövedelmek megszerzésével szerzett jövedelmük után adóznak. És a magyar államnak NINCS a magyar állammal a kettős adóztatást kizáró megállapodása!

Ideje: Március 10, péntek, 18:19:13 - fullextra

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

HAPCI

"Adóbevallás" | Belépés/Regisztráció | 0 hozzászólás
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.29 Seconds