[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 172
Tag: 0
Rejtve: 0
Összesen: 172


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Lelkes Miklós: IRODALMI APRÓSÁGOK


POCSÉKROSSZ VERS
Néhány napja valaki igen rossz „talált” verset tett fel az egyik internetes weboldalra, magát az irodalomra ráerőszakoló szerzőét, akinek e verséért rangos díjat neves zsűri ítélt oda.


A weboldalt megtekintők felháborodtak a hitvány művecske megdicsőülésén.
Én elmosolyodtam a vers láttán.Nos, ha ezzel a verssel a szerző díjat nyert, minden bizonnyal a zsűritagok is nyertek valamit a kulisszák mögött, különben nem adták volna szavatukat e pocsékságra, ha egyebet nem, akkor a „költő” őket kedvezően méltató kritikáit /mivel az illető mellékesen kritikus is/, mely utóbbiakból a hiúságnak sohasem elég.
A zsűritagok tehát valójában nem szavazatukat adták, hanem szavazatuk - ha nem is szigorúan vett jogi értelemben - ELadták.
Node, hiszen ezért piacgazdaság a piacgazdaság, ahol - nap, mint nap láthatja, aki lát! - minden áruvá válik...

REJTETT ÉRTELEM

Az írót, amikor művében mondanivalóját /vagy annak egyrészét/ elrejti, többféle cél vezetheti, például játékos kedvesség /hadd bíbelődjön, szórakozzon egy kicsit az olvasó az értelemkitalálósdi-játékkal!/, de esetleg így akar „irodalmibb” köntöst adni művének, különösen, ha az vers.Ám egyes írók nem is igen törődnek művük mondanivalójával: majd kitalálnak erről valamit a kritikusok és a sznob olvasók, így végül az író kényelmesen megtudhatja mit is akart ő mondani valójában.

„VERSEK” - MELLÉKTERMÉKKÉNT

Ha író prózai művet ír, annak anyagából több tucatnyi verset is készíthet „szabadversként”. Nem kell mást tennie, mint találomra kiválasztani és egymás mellé hányni szavakat, kifejezéseket.Ezt, persze, egyébként is megteheti, mások műveiből, lexikonokból.Az igazi szabadversektől, melyek a kötött formájú versekkel természetesen egyforma értékűek lehetnek, ezek a „szabadversek” - melyek szinte uralnak egyes irodalmi folyóiratokat - valójában rabságversek: szegény versbe zárt szavak ott bámulnak egymásra börtönükben.

ÍRÓ ÉS OLVASÓ

Ha az írónak nagyon kevés olvasója van, gondolkodjon el rajta, hogy miért.Ám korántsem biztos, hogy ezért művei a hibásak.Persze, ezt is jelentheti, de azt is:
írásai zseniálisak, vagy legalábbis jók, viszont nem találkoznak az átlagolvasó ízlésével.
Sokféle variáció létezik: tehetségtelen író is könnyen népszerű lehet, mert igen sok olvasó szintén tehetségtelen, tehát egymásra találhatnak, találnak is.
Annyi azonban bizonyos: ha az írónak egyetlen olvasója sincs, akkor is van egy.
Ez az egy nem más, mint saját maga.Tréfásan hozzátehetném: utóbbi tény nagyon megkönnyíti az író-olvasó találkozók szervezését!

ÍRÓFAJTA

Egyre gyakoribb az az írófajta, akinek műveiben a múlt vagy hihetetlenül megszépül vagy nagyon megcsúnyul.Egyesek talán azt mondanák: az ilyen író műveiben „elszakad a valóságtól”.Ám éppen ellenkező a helyzet: saját önérdek-valósága miatt változtat a múlton.Bár a könyv címlapján az ő neve áll, valójában nem ő írta, hanem - az érdeke.

RÍM

A rím tulajdonképpen nem más, mint szavak csengősipkás bohóckodása.Ám úgy vagyunk ezzel, mint sok más megrögzött, mindennapossá vált szokással az élet legkülönbözőbb területein: azok is bohóckodások, viszont annyira elfogadottakká váltak, hogy már senki sem érzi annak.

SZÜLETÉS, LÉTEZÉS, HALÁL

Elgondolkoztató, hogy írók, filozófusok, és még hány más terület emberkéi milyen sokat foglalkoznak a születéssel, létezéssel, halállal, melyekről, néhány natúr biológiai részleten túlmenően, gyakorlatilag szinte semmit sem tud az emberiség, viszont legtöbb szerző ezt oly módon teszi, mintha igen sokat tudna ezekről.
Kétszeres baj ez: a nyíltan bevallott tudatlanságtól biztosabban lehet elindulni az igazi tudás felé vezető úton, mint az öntelt, szép köntösbe felöltöztetett tudatlanságtól.Sőt!Az ilyen öntelt tudatlanság tengernyi baj forrása volt a múltban, az a jelenben, - és, sajnos, a jövőben is azzá válik majd!

A VERS LELKE

Versnél - sőt, minden más irodalmi műnél is! - a lelke a legfontosabb. Tehetséges olvasó megérzi a „léleknélküliséget”.Utóbbi esetben a csinosan
megírt mű is csak olyan, mint a szépen feldíszített halott.

Ideje: április 02, szombat, 23:55:19 - lelmik

 
 Nyomtatható változat Nyomtatható változat  Küldd el levélben! Küldd el levélben!
Vissza Rovathoz

HAPCI

"Lelkes Miklós: IRODALMI APRÓSÁGOK" | Belépés/Regisztráció | 9 hozzászólás | Search Discussion
Minden hozzászólás a beküldő tulajdona. Nem feltétlenül értünk egyet velük, és nem vállalhatunk felelősséget a hozzászólások tartalmáért.

Névtelenül nem lehet hozzászólni, kérjük regisztrálj

Re: Lelkes Miklós: IRODALMI APRÓSÁGOK (Pontok: 1)
- Anna1955 (angyaligirl@freemail.hu) Ideje: április 04, hétfő, 22:10:48
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Ha ez így van, nagyon szomorú vagyok. Szerintem minden írás annyit ér amennyi élményt olvasójának és írójának okoz. Lehet az az írás fájdalmas, vagy vidám, vagy érdekes, lehet tökéletes, vagy nem tökéletes, de értékét az adja, hogy valakiknek nyújtani tud valamit. Az, hogy mit mond egy kritikus, engem olvasót nem érdekel. A lelkemet fogja meg, váltson ki érzéseket és akkor tetszik, szeretem, sokszor elolvasom, hogy élvezzem.



Re: Lelkes Miklós: IRODALMI APRÓSÁGOK (Pontok: 1)
- Fatyol (fatyol12@mailbox.hu) Ideje: április 05, kedd, 00:27:06
(Adatok | Üzenet küldése)
Igen Miklós, én nagyon spk mindenben egyetértek veled. A születés-létezés-halál fogalmak körüli gondolataid..nos, mindannyian megéljük. Valóban nem sokat tudunk róluk, de átéljük, és az ebből született érzéseinket nem hinném, hogy a tudatlanság táplálná.
A vers lelke: nos, én szépen elcsendesedtem az irodalmi portálok táján. Szépen felcicomázott halottakat láttam, erőltetett hsz bombákkal felkoszorúzva. Érdekeket, és úgy döntöttem, egyelőre nem akarok ebben részt venni.

Nem tudom, lehet-e költészetet, irodalmat megtanulni...Lehet-e képezni nagyüzemi módon költőket, írókat? És ha megtesszük, akkor nem esünk-e abba a hibába, hogy csak panoptikumot hozunk létre alkotás helyett. Kliséket látok, lelketlen, profi írásokat, de nem látom mögöttük az alkotó szellemet, a mélyről feltörő isteni ihletet. Valószinűleg van olyan, aki naponta tud verset írni..biztosan. Beáll a szalag mögé, és legyárt egyet. Rímel is, pátoszos is, ritmusa is van..hadd szóljon! Egymás vállát megveregetjük, mosolygunk, tapsikolunk, hűű de ügyesek voltunk. Na köszönöm, ebből nekem nem kell egy érzésnyi sem.

Persze nem minden írásra, és íróra vonatkoznak ezek az érzéseim, de mint érzékeny ember túlságosan rámnehezedett ez, így idő kell, hogy összeszedjem magam, és keresgessem azokat, amelyek valóban megérintenek.



Re: Lelkes Miklós: IRODALMI APRÓSÁGOK (Pontok: 1)
- _zizike_ Ideje: április 05, kedd, 12:20:34
(Adatok | Üzenet küldése | Blog)
Szia!:) Rendszeres olvasód vagyok, írásaid derüjén, humorosságán, találékonyságán jókat mosolygok magamban. Örülök, hogy olvashatlak! :)



Re: Lelkes Miklós: IRODALMI APRÓSÁGOK (Pontok: 1)
- csingi Ideje: április 08, péntek, 12:45:10
(Adatok | Üzenet küldése)
Fantasztikus módon találkozik a véleményem a fejezetek mindegyikével.



PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.40 Seconds